Materiał Partnera

Oświetlenie samochodowe – co warto o nim wiedzieć?

Oświetlenie samochodowe – co warto o nim wiedzieć?

Światła drogowe, pozycyjne, postojowe, mijania, przeciwmgłowe, dzienne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła wewnętrzne – to tylko niektóre z rodzajów świateł, jakie znajdziemy w naszym samochodzie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat oświetlenia samochodowego oraz podpowiadamy, na co należy zwracać szczególną uwagę.

Podstawowe informacje

Światła samochodowe nie tylko gwarantują kierowcy dobrą widoczność, ale także w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Od 2007 roku, w myśl polskich przepisów, kierowcy muszą jeździć z włączonymi światłami przez cały rok. Niestosowanie się do tych przepisów grozi grzywną w wysokości 100 zł oraz otrzymaniem 2 punktów karnych w przypadku jazdy bez świateł w ciągu dnia, w przypadku braku świateł po zmierzchu kara będzie podwojona.

Każdy właściciel samochodu powinien dbać o oświetlenie pojazdu – regularnie kontrolować jego stan i w razie potrzeby wymieniać przepalone żarówki. Dobrze jest również zainwestować w wysokiej jakości lampy, które poprawią widoczność i sprawią, że jazda samochodem będzie bardziej komfortowa.

Szeroki wybór wysokiej jakości lamp, żarówek i samochodowych akcesoriów oświetleniowych ma w swojej ofercie firma WAŚ. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Jak prawidłowo korzystać ze świateł samochodowych?

Podstawą jest regularne kontrolowanie stanu oświetlenia w pojeździe, dlatego przed każdym wyjazdem należy sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają oraz czy reflektory nie są zabrudzone. Przepalone żarówki należy wymieniać parami, ponieważ mają bardzo zbliżoną żywotność, a takie postępowanie zapobiegnie również nierównomiernemu natężeniu światła z obu reflektorów. Dobrym nawykiem jest wożenie w aucie kompletu zapasowych żarówek. Bardzo istotne jest również kontrolowanie poziomu świateł, ponieważ jeśli będą ustawione zbyt wysoko, będziemy oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, a tym samym stwarzać zagrożenie na drodze. Warto pamiętać, żeby po każdej ingerencji w oświetlenie pojazdu, jaką jest np. wymiana żarówek czy lampy, zgłosić się do stacji kontroli pojazdów i poprosić o prawidłowe ustawienie świateł.

Bardzo ważny jest również sam dobór elementów oświetlenia. Należy stawiać na wyłącznie homologowane reflektory, soczewki i żarówki. Jeśli chodzi o te ostatnie, pamiętajmy, aby żarówki H4 nie miały mocy większej niż 60/55, a H7 większej niż 55W. Używanie żarówek o większej mocy jest niezgodne z prawem, a także stwarza niebezpieczeństwo na drodze, ponieważ mocne światło będzie oślepiać innych kierowców. Ponadto, tego typu żarówki mogą szybko zniszczyć reflektor, ponieważ osiągają bardzo wysoką temperaturę podczas pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz