Materiał Partnera

Oświetlenie samochodowe – co warto o nim wiedzieć?

Oświetlenie samochodowe – co warto o nim wiedzieć?

Światła drogowe, pozycyjne, postojowe, mijania, przeciwmgłowe, dzienne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła wewnętrzne – to tylko niektóre z rodzajów świateł, jakie znajdziemy w naszym samochodzie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat oświetlenia samochodowego oraz podpowiadamy, na co należy zwracać szczególną uwagę.

Podstawowe informacje

Światła samochodowe nie tylko gwarantują kierowcy dobrą widoczność, ale także w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Od 2007 roku, w myśl polskich przepisów, kierowcy muszą jeździć z włączonymi światłami przez cały rok. Niestosowanie się do tych przepisów grozi grzywną w wysokości 100 zł oraz otrzymaniem 2 punktów karnych w przypadku jazdy bez świateł w ciągu dnia, w przypadku braku świateł po zmierzchu kara będzie podwojona.

Każdy właściciel samochodu powinien dbać o oświetlenie pojazdu – regularnie kontrolować jego stan i w razie potrzeby wymieniać przepalone żarówki. Dobrze jest również zainwestować w wysokiej jakości lampy, które poprawią widoczność i sprawią, że jazda samochodem będzie bardziej komfortowa.

Szeroki wybór wysokiej jakości lamp, żarówek i samochodowych akcesoriów oświetleniowych ma w swojej ofercie firma WAŚ. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Jak prawidłowo korzystać ze świateł samochodowych?

Podstawą jest regularne kontrolowanie stanu oświetlenia w pojeździe, dlatego przed każdym wyjazdem należy sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają oraz czy reflektory nie są zabrudzone. Przepalone żarówki należy wymieniać parami, ponieważ mają bardzo zbliżoną żywotność, a takie postępowanie zapobiegnie również nierównomiernemu natężeniu światła z obu reflektorów. Dobrym nawykiem jest wożenie w aucie kompletu zapasowych żarówek. Bardzo istotne jest również kontrolowanie poziomu świateł, ponieważ jeśli będą ustawione zbyt wysoko, będziemy oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, a tym samym stwarzać zagrożenie na drodze. Warto pamiętać, żeby po każdej ingerencji w oświetlenie pojazdu, jaką jest np. wymiana żarówek czy lampy, zgłosić się do stacji kontroli pojazdów i poprosić o prawidłowe ustawienie świateł.

Bardzo ważny jest również sam dobór elementów oświetlenia. Należy stawiać na wyłącznie homologowane reflektory, soczewki i żarówki. Jeśli chodzi o te ostatnie, pamiętajmy, aby żarówki H4 nie miały mocy większej niż 60/55, a H7 większej niż 55W. Używanie żarówek o większej mocy jest niezgodne z prawem, a także stwarza niebezpieczeństwo na drodze, ponieważ mocne światło będzie oślepiać innych kierowców. Ponadto, tego typu żarówki mogą szybko zniszczyć reflektor, ponieważ osiągają bardzo wysoką temperaturę podczas pracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz