Artykuł sponsorowany

Oświetlenie hali – jak na nim zaoszczędzić?

Oświetlenie hali – jak na nim zaoszczędzić?

Oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko oszczędzanie pieniędzy, ale i dbałość o środowisko naturalne. Coraz nowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na świadome unikanie strat energii. Mamy też coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące sprzętów elektrycznych, które muszą być projektowane i produkowane w taki sposób, by zużywały jak najmniej prądu. Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie oświetleniu hali magazynowej, produkcyjnej czy targowej?

Podstawowe zasady oszczędzania energii

Jeżeli dopiero planujemy budowę hali, warto zastanowić się nad wykorzystaniem oświetlenia słonecznego. Umożliwiają nam to świetliki i okna, które można montować w halach stalowych - dowiadujemy się w firmie Profix z Krakowa, która zajmuje się budową hal od wielu lat.  Okien nie powinno się zasłaniać dużymi obiektami, w związku z czym, jeśli planujemy ustawienie regałów wzdłuż ścian, lepiej postawić jest na świetliki. Zawsze wybieramy najbardziej energooszczędne urządzenia oświetleniowe i zwracamy uwagę na żarówki. Istotna jest skuteczność świetlna, a więc ilość lumenów/watt, wartość określająca ilość strumienia świetlnego. Jedna żarówka o mocy 60 W daje nam więcej światła, niż dwie żarówki o mocy 30 W. Kiedy ściany i sufity pomieszczeń roboczych są białe, odbijają one światło, przez co potrzebujemy mniej oświetlenia. Jeśli jest to hala, w której pracuje się przy stołach roboczych, warto rozważyć oświetlenie punktowe. Nie zapominamy również o czyszczeniu opraw oświetleniowych, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie ulegają one zanieczyszczeniu pyłem.

Dobry projekt oświetlenia

Jeżeli zależy nam na oszczędnym oświetleniu hali, powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na samym projekcie instalacji. Zdecydowanie nie warto wybierać opraw oświetleniowych i rodzaju żarówek kierując się ich ceną. Postarajmy się w konsultacji z fachowcem, który projektuje dla nas oświetlenie lub jego modernizację, ustalić jak najwięcej szczegółów. Producenci elementów oświetleniowych mają obowiązek podawać nie tylko ilość watt i lumenów, ale również udzielić nam informacji na temat kosztów eksploatacji związanych z wymianą żarówek. Zdarza się, że żarówki, które pobierają mniej prądu, bardzo szybko się zużywają. Oszczędzamy na energii elektrycznej, ale za to wydajemy więcej na wymianę żarówek. Niestety dotyczy to także produktów znanych i wiodących marek, które mają w swojej ofercie drogie oświetlenia LED-owe i halogenowe. Warto też wiedzieć, że nie zawsze opłaca się montaż czujników, które uruchamiają oświetlenie, kiedy wyczują ruch, po czym wyłączają je po kilku minutach. Niektóre żarówki pobierają więcej prądu podczas samego uruchamiania się, niż przez te kilka minut świecenia. Bardziej opłaca się, by świeciły przez godzinę non-stop niż uruchamiały się kilka razy na przykładowe pięć minut.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz