Artykuł sponsorowany

Osuszanie pomieszczeń i obiektów po zalaniu – postępowanie krok po kroku

Osuszanie pomieszczeń i obiektów po zalaniu – postępowanie krok po kroku

Osuszanie pomieszczeń powinno nastąpić jak najszybciej po zalaniu. Pozostawienie zalegającej wody i wilgoci może bowiem spowodować rozwój grzybów i pleśni oraz dalsze zniszczenia ścian i podłóg budynku. Cały proces osuszania zalanego pomieszczenia powinien przebiegać we właściwy sposób, aby skutecznie uchronić obiekt przed negatywnymi skutkami zalania. W jaki sposób przeprowadza się osuszanie?

Szybkie osuszanie pomieszczeń po zalaniu – dlaczego jest ważne?

Kiedy tylko zauważymy, że obiekt lub pomieszczenie zostało zalane, należy jak najszybciej przystąpić do jego osuszania. Należy się z tym wstrzymać jedynie w sytuacji, kiedy poziom wody na zewnątrz jest ciągle wysoki. Zalegająca woda i wilgoć mogą bowiem doprowadzić nie tylko do powiększenia obszaru zalania, ale spowodować nawet zniszczenie elementów konstrukcyjnych obiektu. Mokre warstwy podłóg i ścian mają bowiem to do siebie, że puchną i odkształcają się. Rozwarstwieniu mogą ulec także farby oraz tynki na ścianach, a całe pomieszczenie zacząć bardzo nieprzyjemnie pachnąć.

Nieosuszenie pomieszczenia może być również niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Wilgoć i zalegająca woda przyczyniają się bowiem bezpośrednio do rozwoju grzybów oraz pleśni, które mogą być przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów. Dlatego tak istotna jest jak najszybsza interwencja, osuszenie zalanego pomieszczenia oraz przywrócenie mu pełnej funkcjonalności. Możemy spróbować zrobić to sami, według dostępnych poniżej wskazówek dotyczących osuszania.

Osuszanie pomieszczeń i obiektów krok po kroku

W pierwszej kolejności należy zebrać całą wodę zalegającą na podłogach. W tym celu z zalanego pomieszczenia usuwamy wszystkie przedmioty, meble i wykładziny. Następnie, kiedy na posadzce nie będzie już wody, należy zadbać o dokładne wywietrzenie pomieszczeń. W tym celu otwieramy wszystkie okna oraz drzwi oraz intensywnie wietrzymy pomieszczenie. Jeśli w pomieszczeniu uszkodzeniu uległa podłoga lub drewniana boazeria, najlepszym wyjściem będzie jej rozebranie, osuszenie, a następnie ułożenie na nowo. Szczególną uwagę należy poświęcić także ścianom i jeśli zauważymy, że także tynki uległy już uszkodzeniu, najlepszym wyjściem będzie ich skucie, pozostawienie ścian do wyschnięcia, a następnie położenie tynków na nowo. Cały proces osuszania, w zależności od rozmiarów zalanego pomieszczenia oraz warunków pogodowych panujących na zewnątrz, może potrwać nawet kilka tygodni.

Jeśli zależy nam na prawidłowo przeprowadzonym osuszaniu, warto także skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się osuszaniem zalanych pomieszczeń i obiektów, takich jak na przykład działający w całej Polsce Mermar. Dysponują one narzędziami, które skutecznie usuną wodę z obiektu oraz przywrócą mu pierwotną funkcjonalność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz