Materiał Partnera

Ostrzenie tarcz tnących - zadbaj o prawidłową pracę piły tarczowej.

Ostrzenie tarcz tnących - zadbaj o prawidłową pracę piły tarczowej.

Współczesne piły tarczowe to narzędzia o bardzo szerokim spektrum zastosowań, przeznaczone do prostoliniowego cięcia różnego typu materiałów, zarówno z drewna jak i metalu lub tworzyw sztucznych. Nie da się jednak ukryć, że podstawowym elementem tego typu urządzeń są odpowiednio dobrane tarcze tnące. Aby jednak zachowana była właściwa precyzja i jakość cięcia tarcze te muszą charakteryzować się odpowiednim stopniem naostrzenia.

Odpowiednia tarcza to podstawa

Prace wykonywane z zastosowaniem pił tarczowych wymagają użycia tarcz
o konkretnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jedną z najważniejszych cech tego typu narzędzi jest dostosowanie konstrukcji ostrza zębów do cięcia materiału o określonych właściwościach. Należy również pamiętać o stosowaniu tarcz, których parametry są zgodne
z zaleceniami producenta piły.         
Do podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tarcz tnących, zaliczyć należy        :

  • liczbę i budowę zębów – co pozwoli nam określić przede wszystkim z jaką precyzją i prędkością oraz jaki materiał będziemy mogli ciąć. Kształt zębów to także bardzo istotny element, gdyż zęby proste, trapezowe, szerokie stosowane są głównie do cięcia metalu, natomiast zęby na przemian skośne wykorzystuje się zazwyczaj przy cięciu drewna lub materiałów drewnopochodnych,
  • średnicę tarczy,
  • maksymalną prędkość obrotową,
  • kąt natarcia – czyli kąt z jakim zęby piły tarczowej uderzają o materiał.

Zadbaj o odpowiednią ostrość tarcz tnących

Specyfika pracy pił tarczowych sprawia, że tarcze stanowią element szczególnie narażony na stępienie, w wyniku czego cięcie nimi przestaje być efektywne. Bardzo często wtedy zamiast przecinać, narzędzie szarpie i wyrywa materiał, a niekiedy nawet zaczyna go palić. W takim przypadku niezbędne staje się ostrzenie tarcz tnących, gdyż pracując stępionymi tarczami narażamy się na zdecydowanie szybsze zużycie całego urządzenia, które potrzebuje większej mocy do działania, osiąga ono gorszą wydajność oraz jest głośniejsze.  
Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach tarcze tnące charakteryzują się skomplikowanymi kształtami zębów ustawionych w różnej kombinacji, co bardzo często wymaga ostrzenia w kilku płaszczyznach. Dlatego też proces ten można prawidłowo wykonać tylko na odpowiednio przystosowanych automatach szlifierskich sterowanych numerycznie. W związku z tym wskazane jest, aby czynności tego typu zlecać firmom oferującym profesjonalne ostrzenie narzędzi i tarcz, takim jak Tom-Kor FHU Konrad Jan Kwiatkowski. Prace te powinny rozpocząć się od oczyszczenia powierzchni tarczy z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Sam proces obejmuje zazwyczaj ostrzenie od strony natarcia i przyłożenia. Działanie to przeprowadza się w stosunku 1:3, czyli 1 szlifowanie powierzchni natarcia na 3 razy więcej od strony przyłożenia. Warto przy tym pamiętać, że podczas ostrzenia należy zeszlifować tylko tę część materiału, która jest niezbędna do pełnej regeneracji ostrza, gdyż po nadmiernym zeszlifowaniu żywotność narzędzia ulega zdecydowanemu zmniejszeniu.
W czasie ostrzenia tarcza powinna być również chłodzona płynami.

Odpowiednio częste ostrzenie tarcz, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy, zapobiega nadmiernemu i szybkiemu zużyciu ostrzy oraz wydłuża żywotność i bezpieczeństwo użytkowania maszyny.

Opracowanie:
Łódź, gen. Jarosława Dąbrowskiego 113
tel. 42 641 79 38
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz