Materiał Partnera

Osprzęt jachtowy. Co wchodzi w jego skład?

Osprzęt jachtowy. Co wchodzi w jego skład?

Prawdziwy wilk morski to nie tylko marynarz, która pływa w dalekie, służbowe podróże. Każdy uczestnik ruchu wodnego, dla którego żeglowanie jest największą pasją, zasługuje na ten przydomek. Osoby takie najczęściej korzystają z jachtów, czyli jednostek wodnych, stworzonych do celów rekreacyjnych. Czym są jachty i co wchodzi w skład osprzętu jachtowego? Sprawdź!

Co to jest jacht?

Jacht to podstawowa jednostka pływająca, wykorzystywana w celach turystycznych, rekreacyjnych i szkoleniowych. Jachty nie są eksploatowane do celów zarobkowych ani militarnych.

„W stoczniach konstruuje się wiele rodzajów jachtów. W zależności od zastosowanego napędu wyróżnia się jachty żaglowe i motorowe oraz ich kombinacje. Jachty żaglowe korzystają z siły i kierunku wiatru. Są to jedne z najbardziej klasycznych jednostek wodnych. Jachty motorowe bądź żaglowo-motorowe są wspomagane specjalnymi silnikami” – opisuje rodzaje jachtów ekspert z firmy Yacht Constructions.

Jachty konstruowane są także z wielu różnych materiałów. Najczęściej spotykanym surowcem jest drewno. Gatunki takie jak mahoń, świerk i dąb na stałe zagościły w stoczniach. Innym tworzywem, zyskującym obecnie na popularności, jest metal. Stal i aluminium doskonale znoszą obciążenia dalekomorskich podróży, są trwałe i proste w konserwacji. Oprócz podstawowej konstrukcji kadłuba, każdy jacht jest wyposażony w dodatkowy osprzęt.

Rodzaje osprzętu jachtowego

Osprzęt jachtowy to akcesoria i produkty, które nie stanowią podstawowych elementów konstrukcyjnych kadłuba, lecz bez ich udziału nie byłoby możliwe żeglowanie. W skład osprzętu jachtowego wchodzą między innymi:

  • owiewki,
  • uchwyty pokładowe,
  • okucia jachtowe, takie jak knagi, polery, bloczki,
  • liny – stałe i ruchome,
  • odbijacze – sprzęt umożliwiający dokowanie,
  • osprzęt kotwiczny.

Osprzęt jachtowy w żeglarskim żargonie zwany jest takielunkiem. Są to wszystkie akcesoria i urządzenia, które mogą być zdejmowane, a które są niezbędne do wypłynięcia na wody. Najważniejszą cechą dobrego takielunku jest solidność jego wykonania. Nie ma bowiem nic gorszego niż awaria na środku morza. W związku z tym osprzęt jachtowy jest wykonywany ze sprawdzonych, certyfikowanych i najlepszych jakościowo materiałów. Jest on odporny na działanie zmiennych temperatur, długotrwałego kontaktu z wilgocią, wiatrem i solą. Szczególnie istotną charakterystyką osprzętu jachtowego jest jego wysoka odporność na korozję i czynniki mechaniczne. Spełniający te wymogi takielunek może służyć niezawodnie przez długie lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz