Artykuł sponsorowany

Osprzęt dźwigowy - zawiesia i nie tylko.

Osprzęt dźwigowy - zawiesia i nie tylko.

Dźwigi to maszyny o szerokim wachlarzu zastosowań, wykorzystywane w wielu branżach, takich jak budownictwo, przemysł lub transport. Aby jednak mogły one wykonywać prawidłowo swoje funkcje niezbędne jest wyposażenie ich w odpowiednie akcesoria i urządzenia, które umożliwią przenoszenie elementów o zróżnicowanym kształcie, wielkości oraz wadze. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie do tych celów właściwie dobranych zawiesi i osprzętu dźwigowego.           

Zawiesia, czyli…

Mianem dźwigu bardzo często i niewłaściwie określamy wszystkie urządzenia przenoszące różnego rodzaju ciężary. Warto jednak pamiętać w zależności od konstrukcji i przeznaczenia można tego typu konstrukcje podzielić między innymi na dźwigi, podnośniki, suwnice lub żurawie. Maszyny te możemy zaliczyć do urządzeń transportu bliskiego, czyli maszyn i pojazdów, które służą przenoszeniu, przesuwaniu, podnoszeniu ciężkich ładunków na niewielkie odległości. Może to dotyczyć zarówno placu budowy, jak i wnętrza hali produkcyjnej lub magazynu. Swoje podstawowe funkcje mogą one pełnić dzięki wykorzystaniu elementów takich jak zawiesia dźwigowe, które służą do zawieszania, obwiązywania lub podtrzymywania podnoszonego ładunku. Wśród występujących na rynku typów, można wyróżnić systemy cięgnowe oraz specjalne. Cięgnowe obejmują zawiesia pasowe, linowe i łańcuchowe. Specjalne – wykonywane są w zależności od przenoszonych ładunków (np. chwytaki do bel, rur, blach, kręgów, skrzyń, itp.). Zawiesia zazwyczaj przywiesza się do haków urządzenia dźwigowego, choć w niektórych przypadkach mogą być elementem dołączanym do jego konstrukcji. Ze względu na budowę wyróżniamy zawiesia jedno- bądź kilkucięgnowe, jedno-lub dwupętlowe, opasujące – z obwodem zamkniętym oraz z hakiem lub ogniwem ewentualnie ze specjalnym chwytakiem. Kupując zawiesia powinniśmy mieć podstawową wiedzę na temat norm i wymagań, jakie powinny spełniać oraz sprawdzać czy są one odpowiednio oznakowane (metki, zawieszki, kolor, przeszycia). Dlatego też tego typu zakupu należy dokonywać u wyspecjalizowanych dostawców i importerów - takich jak firma Krantech Sp. z o.o. Zawiesia ze Szczecina.

Dodatkowy osprzęt

Same zawiesia jednak to nie wszystko. Warto pamiętać, że proces podnoszenia, przenoszenia lub przesuwania wymaga bardzo często skorzystania z innych konstrukcji sklasyfikowanych jako osprzęt dźwigowy. Na przykład w przypadku, gdy rozstaw punktów zaczepienia ładunku uniemożliwia skorzystanie z tradycyjnych zawiesi transportowych, np. podczas przenoszeniu i podnoszeniu elementów długich oraz o dużym ciężarze, stosuje się dodatkowy element pośredniczący pomiędzy ładunkiem i dźwignicą, którym jest trawersa, czyli stalowa belka, do której mogą być zamocowane zawiesia. Technika dźwigowa oferuje także szereg różnego rodzaju rozwiązań, takich jak zblocza, haki, liny, napinacze, szakle i inne systemy mocowań, które służą do zaczepienia ładunku za pośrednictwem zawiesia lub bezpośrednio.

Wymogi dotyczące właściwego i bezpiecznego załadunku towaru oraz odpowiedniego jego zamocowania dotyczą każdego rodzaju transportu. Nie należy zapominać także o okresowych badaniach technicznych potwierdzających sprawność poszczególnych elementów - zarówno zawiesi, jak i pozostałego osprzętu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz