Materiał Partnera

Oryginalność i niepowtarzalność artystycznej ceramiki szamotowej

Oryginalność i niepowtarzalność artystycznej ceramiki szamotowej

W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest skomputeryzowane, a większość przedmiotów wytwarzają maszyny, wyroby wykonywane ręcznie są coraz bardziej doceniane. Być może jest to spowodowane przesytem powtarzalnych i wyglądających tak samo towarów i każdy chce mieć u siebie w domu coś pięknego i jedynego w swoim rodzaju. Hand made to idealne rozwiązanie na prezent dla najbliższych, np. szamotowa ceramika artystyczna.

Szamot w sztuce

Szamot jest materiałem ceramicznym, który otrzymuje się w procesie wypalania gliny oraz łupków i zmielenia  gotowych produktów. Powszechnie zaprawa szamotowa (mieszanka szamotu i surowej gliny, czasem z dodatkiem cementu i szkła wodnego) jest stosowana w budownictwie do łączenia cegieł i płyt szamotowych oraz do wyrobu materiałów ognioodpornych takich jak np. okładziny do różnego rodzaju pieców. Ale nie tylko. Glina szamotowa jest również wykorzystywana do wyrobu ceramiki. Tej użytkowej i tej artystycznej, będącej często dopełnieniem aranżacji wnętrza.

Ceramika szamotowa

Ceramiką nazywane są  wyroby, które otrzymuje się w procesie wypalania gliny, uprzednio uformowanej w odpowiednie kształty. Rozróżniamy ceramikę użytkową i artystyczną. Ta pierwsza to wszelkie przedmioty, które mają zastosowanie w życiu codziennym: filiżanki, kubki, miski, talerze, gliniane garnki i wiele innych. Ceramika artystyczna może łączyć w sobie cechy tej użytkowej z estetyką i unikalnością, ale może także występować jako swoiste dzieło sztuki, którego zadaniem jest jedynie pięknie prezentować się. Dla koneserów sztuki i kolekcjonerów ciekawie wykonanych przedmiotów firma Rota z Krakowa proponuje ceramikę szamotową w postaci niebiańskich aniołów. Wykonane z gliny szamotowej, wypalane są w piecu w różnej temperaturze. Ich skrzydła są zazwyczaj w stanie surowym lub szkliwione, co dodaje im uroku. Artysta wykonujący te niesamowite i osobliwe rzeźby, tworzy je ręcznie. Każda z nich jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Anioły wykonane z gliny szamotowej to prawdziwe dzieła sztuki. Idealnie nadają się na prezent dla kogoś bliskiego. Jeśli lubisz nieprzeciętną i wyrafinowaną sztukę, to dzieła proponowane przez firmę Rota są dla ciebie. Unikatowa kolekcja obejmuje anioły małe oraz średnie i duże. Figury są surowe lub szkliwione. Anioł siedzący, skrzydlaty anioł skulony, anielskie akty i półakty – to wszystko znajdziesz w propozycjach krakowskiej firmy. Dodatkowo, dla tych, którym bliższe są ziejące ogniem stworzenia, firma Rota ma do zaoferowania  ceramiczne smoki szamotowe. w jej propozycjach znajdziesz także ceramiczne figurki na balkon i do ogrodu oraz zwierzęta z szamotki.

Opracowanie:
Kraków, Komuny Paryskiej 54 lok. 46
tel. 505 105 131
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz