Artykuł sponsorowany

Oryginalne części samochodowe czy zamienniki? Co wybrać?

Oryginalne części samochodowe czy zamienniki? Co wybrać?

W przypadku szkody czy usterki auta i konieczności jego naprawy kierowcy często stają przed dylematem – zainwestować w oryginalne części zamienne firmowane przez producenta samochodu czy postawić na tańsze ich odpowiedniki. Jakie są faktyczne różnice między nimi? Czy zamienniki części samochodowych to rzeczywiście pełnoprawne produkty, a ich montowanie w samochodzie jest bezpieczne?

Czym są zamienniki?

Jeszcze niedawno właściciele aut często woleli je sprzedawać niż dokonywać poważniejszych napraw. Wszystko za sprawą kosztownych części zamiennych, które można było nabyć tylko w autoryzowanym przez producenta punkcie. Skutkowało to również niską sprzedażą samochodów marek znanych z droższych czy trudniej dostępnych podzespołów. Od kiedy na rynku polskim pojawiły się nieautoryzowane „zamienniki”, mające przystępniejsze ceny, sytuacja ta zaczęła się zmieniać.

Zamienniki to części identyczne z oryginalnymi, jednak pozbawione autoryzacji producenta auta. W praktyce jednak z jakością zamienników bywa bardzo różnie. Zdarza się, że są to części produkowane w tych samych zakładach, co komponenty oryginalne, które różnią się jedynie opakowaniem. Niekiedy jednak zamienniki odznaczają się bardzo słabą jakością, która może wręcz zagrażać bezpieczeństwu jazdy.

Części samochodowe – gdzie kupować

Dokonanie zakupu i wyboru odpowiednich części nie jest sprawą prostą. Ich rynek jest bardzo rozbudowany, a czasami nawet w obrębie tego samego modelu i rocznika stosowane są różne komponenty. Części oryginalne są najpewniejszym wyborem, jednak kierowcy niechętnie podchodzą do tego typu rozwiązania, obawiając się wysokich cen. Wymiana części na oryginalną w autoryzowanym serwisie niesie jednak za sobą także korzyści.

Naszym klientom zawsze polecamy wymianę części na oryginalne w autoryzowanej stacji obsługi. Wszystkie usługi przeprowadzamy zgodnie z technologią producenta i dbałością o ich najwyższą jakość. Na każdą tego typu usługę udzielamy również rocznej gwarancji – mówi właściciel autoryzowanego serwisu marki Mazda Auto 2000, Paweł Sójka.

Alternatywą mogą być markowe zamienniki, których montażu również można dokonać
w autoryzowanym serwisie i otrzymać na usługę gwarancję. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Jeśli:

  • chcesz zaoszczędzić,
  • posiadasz dostęp do sprawdzonego dostawcy,
  • jesteś w stanie poczekać na sprawdzenie i sprowadzenie właściwego komponentu,

to możesz pokusić się o naprawę za pomocą zamiennika. Należy jednak zawsze upewnić się, że kupujesz właściwą część, co najlepiej potwierdzić zarówno numerem indentyfikacyjnym pojazdu VIN, jak i numerem konkretnego komponentu. Równie ważne jest sprawdzenie, czy części pochodzą z dobrego źródła. Rynek zalewają bowiem liczne niskiej jakości podróbki z Chin, które do złudzenia przypominają oryginalne części zamienne. Ich montaż w aucie skutkować może poważnymi usterkami lub obniżeniem bezpieczeństwa. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na takie podzespoły, jak części układu hamulcowego czy jezdnego.

Sygnałem ostrzegawczym z pewnością powinna być nienaturalnie niska cena oraz brak informacji o certyfikacie jakości. Profesjonalni sprzedawcy zamienników części często sami weryfikują ich jakość oraz chwalą się uzyskanymi certyfikatami. Alternatywne części zamienne należy więc kupować tylko w takich miejscach. Decyzja o tym, czy warto zdecydować się na zamienniki, należy jednak do właściciela samochodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz