Artykuł sponsorowany

Ortoptyka - leczenie zaburzeń widzenia

Ortoptyka - leczenie zaburzeń widzenia

Rozwój cywilizacji obecny w komputerach, tabletach czy smart fonach powoduje, że nasze oczy są narażone na spory wysiłek. Przemęczenie i nadwerężenie oczu poprzez intensywne wytężanie wzroku z bliska, powoduje bóle głowy, zaburzenia ostrości widzenia, a także niechęć do czytania i pisania, szczególnie u dzieci. Ortoptyka to niewielka, ale to bardzo znacząca gałąź okulistyki. Mimo, że nie jest nową dziedziną, to niewiele osób ją zna. Przynajmniej pod tą nazwą. To właśnie ta nauka pomaga nam walczyć z wszelkiego rodzaju zaburzeniami widzenia. I tymi wrodzonymi, i tymi nabytymi.

Co to jest ortoptyka?

Ortoptyka jest działem okulistyki i ma na celu badanie, leczenie oraz usprawnienie funkcji widzenia w obu oczach, leczenie niedowidzenia metodami nie farmakologicznymi i nieoperacyjnymi poprzez stosowanie ćwiczeń, pryzmatów oraz soczewek. Badania ortoptyczne wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U młodszych pacjentów duży nacisk kładzie się na strabologię, czyli diagnostykę i leczenie zeza, który może być wrodzony i nabyty. Ale zeza leczy się także u dorosłych pacjentów. Same badania w gabinetach ort optycznych, takich jak ten znajdujący się w salonie optycznym w Zabrzu, obejmują m.in., oprócz wykrywania jawnego i ukrytego zeza, wykrywanie niedowidzenia, badania ruchomości gałek ocznych, badania widzenia barw czy badania ostrości wzroku z dali i bliży.

W czym pomoże ortoptysta?

Ortoptysta to specjalista zajmujący się badaniem oczu w kierunku trudności z obuocznym widzeniem. Gdy masz problemy z czytaniem, bo twoje oczy się zbiegają, gdy występuje akomodacja, czyli kłopot z wyostrzeniem obrazu w różnych odległościach, czy też zauważasz problemy z koordynacją oka z ręką, zgłoś się do poradni lub gabinetu leczenia zaburzeń widzenia i zeza bądź do poradni okulistycznej. Tam właśnie znajdziesz ortoptystę. Wraz z okulistą przeprowadza także badania profilaktyczne u najmłodszych dzieci. Wykonuje się je po pierwszym roku życia. Razem określają ruchy gałek ocznych i określają wady wzroku. U starszych nieco dzieci, między drugim i trzecim rokiem życia, ortoptysta może wykonać badanie ostrości widzenia, sprawdzić trójwymiar i zrobić pomiar kąta zeza. Skrupulatna diagnoza ortoptyczna powinna zostać przeprowadzana u dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole, najlepiej do 5. roku życia. Ortoptysta pomoże  również w doborze odpowiednich ćwiczeń wzrokowych, które mali pacjenci mają wykonywać zarówno w gabinecie, jak też w domu, ale też weźmie pod swoje specjalistyczne skrzydła maluchy z tzw. leniwym oczkiem, z niestabilnym lub osłabionym obuocznym widzeniem, czy maluchy po operacji oka, które muszą rozćwiczyć gałkę oczną.

Ortoptyści zajmują się oczywiście również pracą z osobami dorosłymi, jednak są głównie szkoleni do pracy z dziećmi. Powinni być cierpliwi, wyrozumiali, uśmiechnięci i powinni potrafić dostosować odpowiednie metody badań i ćwiczenia do wieku i potrzeb dziecka.

Opracowanie:
Zabrze, pl. Wolności 4
tel. 32 271 42 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz