Artykuł sponsorowany

ORSTAL | Maszyny do obróbki drutu – Rodzaje zgrzewarek wielopunktowych do produkcji siatek zbrojeniowych

ORSTAL | Maszyny do obróbki drutu – Rodzaje zgrzewarek wielopunktowych do produkcji siatek zbrojeniowych

Podczas wytwarzania siatek i mat zbrojeniowych potrzebne jest dopilnowanie procesu produkcyjnego. Do ich budowy stosowane są zgrzewarki wielopunktowe, między innymi takie, jak te oferowane przez producenta maszyn do obróbki drutu firmę ORSTAL. Istnieje kilka rodzajów urządzeń, jedne są ręczne, drugie szablonowe, a jeszcze inne automatyczne. Pozwalają one na wytworzenie produktów zgrzewanych różnego zastosowania. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Dlaczego warto zdecydować się na siatki zgrzewane, a nie plecione?

Nowoczesne zgrzewarki wielopunktowe umożliwiają produkcję m.in. siatki murarskiej, jak również ogrodzeń z siatek 3D, które zwykle są wykonywane ze stalowych prętów. Cechują się one wysokimi walorami estetycznymi i eleganckim wykończeniem. Dzięki zgrzewaniu miejsc skrzyżowań drutu siatki są o wiele mocniejsze i przede wszystkim łatwiejsze w montażu od tych plecionych. Stosując zgrzewarki wielopunktowe, nie trzeba się martwić koniecznością naciągania siatki. Jak informuje nas specjalista z działu obsługi zamówień w firmie ORSTAL:

Od klasy maszyny do produkcji siatki, zależeć będzie jej jakość. Należy stosować urządzenia umożliwiające uzyskanie wytrzymałych spoin. Im wyższa wytrzymałość miejsc zgrzewania, tym mocniejsza siatka zgrzewana i tym mniej będzie ona narażona na niekorzystne warunki fizyczne.

Rodzaje zgrzewarek wielopunktowych do produkcji siatek

Zlecając produkcję zgrzewarki do siatki firmie ORSTAL, klienci uzyskują gwarancję, że urządzenie będzie w pełni dopasowane do ich potrzeb. W ramach zlecenia przedsiębiorstwo dba o właściwie przeszkolenie pracowników, jak również daje możliwość konfiguracji urządzenia pod dany proces produkcyjny. Maszyny do produkcji ogrodzeń zgrzewanych dzielą się m.in. na zgrzewarki wielopunktowe prądu stałego oraz zmiennego. Ponadto mogą to być maszyny automatyczne, wielopunktowe ręczne bądź szablonowe.

Sposób obsługi zgrzewarki wpływa na szybkość produkcji. W tych automatycznych cały proces odbywa się bez udziału operatora i dodatkowego osprzętu. W zgrzewarkach półautomatycznych konieczne jest zadbanie o dodatkowe wyposażenie pomocnicze. Decydując się na maszyny z firmy ORSTAL Jakuba Rudewicza, cały proces wytwórczy zostanie dopasowany do oczekiwanej mocy przerobowej i możliwości finansowych klienta. Warto jednak pamiętać, że zgrzewarki automatyczne to rozwiązanie tylko pozornie droższe. Podstawowa korzyść i różnica pomiędzy pozostałymi typami polega na szybkości rozpoczęcia procesu wytwórczego. Automaty, z racji braku konieczności ponoszenia dodatkowych inwestycji, mogą zacząć produkcję bez zbędnej zwłoki, a adaptacja ich do innego produktu przebiega szybko i sprawnie. Dlatego warto całą linię produkcyjną, zakupić od jednego producenta.

Opracowanie:
Orneta, Dworcowa 27
tel. 55 242 11 93
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz