Artykuł sponsorowany

Organizacja stypy - gdzie urządzić konsolację i kogo na nią zaprosić?

Organizacja stypy - gdzie urządzić konsolację i kogo na nią zaprosić?

Stypa to tradycyjny poczęstunek dla rodziny i przyjaciół zmarłej osoby. Zwyczajowo organizuje się ją zaraz po uroczystości pogrzebowej. Konsolacja jest szczególnie mile widziana wówczas, gdy na pogrzeb przyjeżdżają krewni z dalekich stron, ale także w sytuacji, gdy rodzina pragnie spędzić ten żałobny dzień wśród bliskich. Stypa to także okazja do uczczenia pamięci o zmarłym poprzez dzielenie się najlepszymi wspomnieniami z jego udziałem. Gdzie najlepiej urządzić konsolację? Kogo na nią zaprosić?

Wybór odpowiedniego miejsca na stypę

Organizacją poczęstunku dla żałobników warto zająć się kilka dni przed pogrzebem. Można wyprawić stypę w domu lub restauracji. Zależy to oczywiście od budżetu, możliwości rodziny zmarłego oraz liczby zaproszonych gości. W organizacji konsolacji poza domem chętnie pomagają pracownicy Domu Pogrzebowego Memento Mori z Brodnicy. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze i najprostsze rozwiązanie, ponieważ po stronie organizatora leży jedynie wybór menu i uiszczenie opłaty za przygotowane posiłki oraz obsługę. Wiele lokali oferuje dania specjalnie przygotowane na taką uroczystość. Klasyczne menu na stypie obejmuje zupę, drugie danie i ciasto, a do tego kawę i herbatę.

Urządzanie konsolacji w domu wymaga dużo czasu i pracy, dlatego warto poprosić bliskich o pomoc. Warto postawić na proste i sycące dania, które pomogą żałobnikom przetrwać ten trudny czas. Istotną do rozważenia kwestią jest podanie alkoholu na stypie. Nie jest on obowiązkowy, a jego obecność zależy od charakteru spotkania i preferencji rodziny. Jeśli krewni traktują konsolację jako okazję do refleksji i zadumy, alkohol może zakłócić poważną atmosferę. Wiele osób stara się jednak przezwyciężyć smutek i wrócić do normalności po pogrzebie – wówczas napitek zwykle okazuje się dobrym pomysłem.

Kogo wypada zaprosić na stypę?

O zaproszeniu na przyjęcie konsolacyjne warto telefonicznie powiadomić żałobników już podczas informowania ich o dacie pogrzebu. Dzięki temu krewni dojeżdżający z odległych miejsc mogą zarezerwować sobie  odpowiednią ilość czasu na uczestnictwo w pogrzebie i stypie. Na poczęstunku zazwyczaj najmilej są widziani najbliżsi krewni i przyjaciele zmarłego. Organizator nie ma obowiązku zapraszać wszystkich uczestników pogrzebu na stypę, ale może zrobić to zaraz po zakończeniu uroczystości na cmentarzu. W takiej sytuacji powinien przemyśleć formę przyjęcia i dostosować ją do trudnej do przewidzenia liczby gości. Warto skonsultować te kwestie z najbliższą rodziną oraz domem pogrzebowym, którego pracownicy zawsze chętnie udzielają żałobnikom pomocy w każdej sprawie.

Opracowanie:
Brodnica, Stary Plac Szkolny 7
tel. 604 986 717
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz