Artykuł sponsorowany

Organizacja pochówków kremacyjnych

Organizacja pochówków kremacyjnych

Większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnej ceremonii pogrzebowej, w której widzimy trumnę, a w niej ciało zmarłej osoby. W ostatnich latach zauważyć można wzrost kremacji zwłok. To, jak będzie wyglądał pogrzeb zależy od decyzji zmarłego lub rodziny. Zakłady pogrzebowe zajmują się zarówno pogrzebami tradycyjnymi, jak i kremacją zwłok i złożeniem prochów zmarłej osoby na cmentarzu.

Jak przygotować zwłoki do kremacji?

Jeśli zdecydowaliśmy się na skremowanie ciała zmarłej osoby lub taka była jej ostatnia wola, możemy liczyć na pomoc pracowników zakładu pogrzebowego w załatwieniu całej procedury. Organizacja pogrzebów kremacyjnych to jedna z usług wielu zakładów pogrzebowych, między innymi zakładu Białas Mirosława Usługi pogrzebowe z Bytomia.

Cała procedura kremacji rozpoczyna się od przygotowania ciała do kremacji. Jest to standardowa procedura, która przebiega bardzo podobnie do tradycyjnego pochówku. Jedyną różnicę można niekiedy znaleźć w ubiorze zmarłej osoby. W przypadku kremacji ubrania mogą zostać zastąpione całunem, który służy do okrywania ciała zmarłej osoby.

Przed skremowaniem zmarłego należy dopełnić wszelkich formalności. W tym celu niezbędne będzie dostarczenie przez rodzinę zmarłego odpowiednich dokumentów, którymi są:

  • odpis aktu zgonu,

  • zgoda zmarłej osoby na skremowanie jej ciała.

Po załatwieniu wszystkich spraw formalnych ciało zmarłego układane jest w specjalnej trumnie. Trumna ta jest wykonana najczęściej z drewna, prasowanej tektury lub wikliny. Nie stosuje się trumien z tworzyw sztucznych oraz nie używa się żadnych ozdób metalowych. Dodatkowo takie trumny nie są lakierowane. Wszystko po to, aby podczas kremacji nie było zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnego zapachu.

Pogrzeb skremowanej osoby

Kremacja ciała zmarłej osoby sprawia, że ceremonia pogrzebowa odbywa się w dwóch częściach. Pierwsza część ma miejsce w krematorium. Jednak zanim ciało zostanie skremowane, bliskie osoby zmarłego mają możliwość pożegnania się z nim. W trakcie kremacji rodzina może udać się do kaplicy lub sali ceremonialnej.

Kremacja ciała może trwać nawet dwie godziny. Wpierw trumna ze zmarłym umieszczana jest w piecu kremacyjnym. Następnie wyciąga się z pieca szczątki i umieszcza się je w specjalnej komorze, gdzie osiągają pokojową temperaturę, po czym rozdrabnia się popioły. Popioły te przesypuje się do worka i wkłada do urny. Rodzina otrzymuje urnę z prochami zmarłego wraz z świadectwem kremacji.

Druga część pogrzebu odbywa się na cmentarzu w sposób tradycyjny. Jedyną różnią jest złożenie w grobie urny z prochami, zamiast trumny z ciałem. W czynnościach pogrzebowych takich jak odbiór i transport zwłok zazwyczaj możemy liczyć na pomoc ze strony pracowników zakładu pogrzebowego. Zakład pogrzebowy pomoże także w zadaniach takich jak przechowywanie ciała, czy organizacja pogrzebu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz