Artykuł sponsorowany

Oprawa zeszytowa – czym dokładnie się charakteryzuje?

Oprawa zeszytowa – czym dokładnie się charakteryzuje?

Nowoczesne drukarnie to miejsca, w których przygotowywane są rozmaite wydawnictwa, materiały reklamowe i nie tylko. Można w nich również nabyć specjalne oprawy zeszytowe, które gwarantują stabilność wszystkich kartek, pozostając jednocześnie rozwiązaniem prostym i tym samym niezbyt kosztownym. Czym dokładnie charakteryzuje się profesjonalnie wykonana oprawa zeszytowa?

Estetyczna i tania oprawa

Zadaniem oprawy jest przede wszystkim stabilne utrzymanie wszystkich kartek i możliwość ich swobodnego przeglądania. Przy oprawie zeszytowej problemy w tym zakresie nie występują, a do jej głównych atutów zalicza się przede wszystkim wysoka estetyka. To proste rozwiązanie, które opiera się na zszywaniu kartek za pomocą specjalnie przygotowanego drutu. Nie oznacza to jednak konieczności pominięcia okładki – ta bowiem również może być istotnym elementem oprawy zeszytowej, wpływając na estetykę całego wydawnictwa.

W dobrych drukarniach okładki do tego typu opraw wykonuje się z różnych gatunków papieru, a często stosowanym rozwiązaniem jest wybór materiału o wyższej gramaturze niż reszta kartek. W ten sposób oprawa zeszytowa staje się estetyczna, a jednocześnie bardzo tania. Atrakcyjne warunki przygotowania w ten sposób rozmaitych wydawnictw gwarantuje Drukarnia Jantar, która oprawy zeszytowe wykonuje profesjonalnie, zapewniając ich wysoką trwałość. Jednoskładkowy wkład nie jest wymagającym zadaniem dla sprawnych drukarni, które dodatkowo proponują klientom możliwość zastosowania nici zamiast drutu. Szycie nimi również ma wpływ na stronę wizualną oprawy – warto przemyśleć takie rozwiązanie, jeśli estetyka jest kryterium priorytetowym.

Czy oprawa zeszytowa na pewno jest trwała?

Dobrze wykonana oprawa zeszytowa z pewnością zapewni zatem estetyczny wygląd opracowania, ale też jego trwałość. Istnieje jednak kilka istotnych zasad, których należy przestrzegać przy oprawie tego typu. Przede wszystkim jej wkład nie powinien przekraczać około 9 mm. Większa ilość stron może negatywnie wpłynąć na trwałość oprawy zeszytowej, powodując tym samym jej uszkodzenie. W praktyce dobre drukarnie w taki sposób oprawiają publikacje, które nie przekraczają 60-100 stron.

Warto pamiętać o wyborze odpowiednich zszywek w przypadku oprawy zeszytowej. Dostępne są przeważnie dwa warianty – zszywki proste i oczkowe. Drugi rodzaj daje możliwość korzystania z segregatorów – wpinanie wydawnictwa nie będzie dzięki temu stanowiło żadnego problemu. W dobrych drukarniach istnieje też możliwość użycia metalowych klamer jako zszywek. Jakie publikacje można w ten sposób oprawić? Najczęściej są to niewielkie wydawnictwa: biuletyny, broszury czy designerskie gazetki, które z pewnością zrobią wrażenie na odbiorcach, jeśli ich przygotowaniem zajmie się sprawdzona drukarnia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz