Artykuł sponsorowany

Oprawa florystyczna pogrzebów – od strojenia kościoła po wieńce

Oprawa florystyczna pogrzebów – od strojenia kościoła po wieńce

Ceremonia pogrzebowa w świątyni, domu pożegnań, czy też później na cmentarzu wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiedniej oprawy florystycznej całej uroczystości. Musi ona być spójna i w prostocie oddawać cześć pamięci zmarłej osobie. Warto przy tym wciąż kultywować tradycje kwiatowe związane z pogrzebami, wiedząc jednak o tym, że dzisiaj florystyka funeralna stawia na różnorodność i intensywne barwy.

Barwy, które mają znaczenie

Kiedyś kompozycje kwiatowe funeralne wykonywane były z kwiatów w kolorach stonowanych, przydymionych, a wręcz „lodowych”. Dominował ciemny burgund, czerwień, fiolety lub kontrastująca biel i krem. Obecnie różnego typu wiązanki i wieńce, czy to te przygotowywane na uroczystość pochówku zmarłego, czy te, które zdobią groby w Święto Zmarłych, wyróżniają się bardziej intensywnymi barwami. Mogą nimi być pomarańcz, żółć, niebieski, błękitny, różowy, czy też czerwony. Warto przy tym wiedzieć, że wielokrotnie dany kolor i gatunek roślin mają w naszej kulturze przypisaną symbolikę. Najczęściej dzisiaj wybierane są róże, goździki, mieczyki, wrzosy, chryzantemy, czy też lilie.

Oprawa florystyczna świątyni podczas pogrzebu

Obecnie oprócz wyboru odpowiedniego wieńca, czy wiązanki, na barkach rodziny zmarłego spoczywa również zadbanie o oprawę florystyczną świątyni. W tym celu należy podjąć współpracę z dobrą pracownią, która wyróżnia się wysokimi kompetencjami logistycznymi – kościół musi być dekorowany w taki sposób, aby nie zaburzać jego codziennego funkcjonowania, a także powagi oraz pobożności miejsca. Istotne jest również to, aby dana kwiaciarnia potrafiła zagwarantować nawet najbardziej wymagające oczekiwania rodziny. Często dotyczą one sposobu wystroju, zgodnego z upodobaniami kwiatowymi osoby zmarłej. Wysokim kompetencjami, zmysłem artystycznym, a także dużym doświadczeniem charakteryzuje się pracownia florystyczna Kwiatowy Zakątek. Wyróżnia się ona wśród konkurencji sprowadzaniem roślin ze sprawdzonych, ekologicznych hodowli. Najlepsze gatunkowo kwiaty wzrastają w polskich szklarniach, czy tych znajdujących się w Holandii, a nawet Kenii i Ekwadorze!

Wieńce rzymskie lub warszawskie

W naszym kręgu kulturowym, najczęściej wieńce pogrzebowe przygotowywane są w wersji warszawskiej. Są to kompozycje masywne, które różnią się swoimi typami. Mogą mieć kształty kopuły – kwiaty ułożone centrycznie – łzy – wykonuje się je m.in. z goździków – czy też serca – wypełnione czerwonymi różami. Drugim typem wieńców pogrzebowych, są te rzymskie. Budowane są one z różnych roślin wijących, oraz pnączy, które tworzą piękny zamknięty okrąg z pustym środkiem. Warto przy tym wiedzieć, że w obu tych stylach florystycznych, wykorzystuje się gałązki świerku, szyszki, a coraz częściej kwiaty polne!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz