Materiał Partnera

Opony w samochodzie osobowym – o czym należy pamiętać?

Opony w samochodzie osobowym – o czym należy pamiętać?

Ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów w pojeździe. To właśnie opony przenoszą moc jednostki napędowej na nawierzchnię, co umożliwia poruszanie się autem. Są odpowiedzialne za przyczepność, a tym samym bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów. Dlatego tak istotne jest dbanie o ogumienie w pojeździe – o czym dokładnie należy pamiętać w tym zakresie?

Stan opon samochodowych

Najważniejszym parametrem w przypadku ogumienia jest jego stan. Bieżnik opony nie może bowiem przekroczyć dopuszczalnego limitu, który w Polsce wynosi 1,6 mm. Należy jednak pamiętać, że wartość ta jest skrajna – opona w takim stanie nie zapewnia już nawet zadowalających osiągów pod względem przyczepności, dlatego warto zdecydować się na jej wymianę. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rok produkcji ogumienia. Jeżeli informacja taka nie została podana przy zakupie, to można ją też sprawdzić samemu – wystarczy znaleźć na oponie napis DOT, za którym najczęściej znajduje się ciąg cyfr – dwie ostatnie oznaczają rok wyprodukowania ogumienia.

Warto zadbać o to, by opony zamontowane w samochodzie nie były starsze niż 10 lat. Ze względu na wiek tracą one swoje właściwości nawet w przypadku, gdy ich bieżnik nie wykazuje znacznych objawów zużycia. Badanie stanu opon wykonają fachowcy z warsztatu Euromaster Bus-Service, którzy świadczą profesjonalne usługi wulkanizacyjne i nie tylko. Na co jeszcze należy zwrócić baczną uwagę w kwestii dopasowania opon do pojazdu?

Przystosowana do warunków

Ogumienie powinno wyróżniać się przede wszystkim dostosowaniem do konkretnych warunków panujących na drodze. Z tego powodu popularne w Polsce są opony letnie i zimowe, które kierowcy zmieniają na dany sezon w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności. Ogumienie letnie w większości przypadków jest bowiem niewystarczające w przypadku pojawienia się śniegu i oblodzonej nawierzchni, natomiast popularne „zimówki” będą niekoniecznie dobrym rozwiązaniem latem, gdy zwiększą spalanie i szybciej się zużyją. Wymiana opon to konieczność profesjonalnego nałożenia jej na felgę oraz przeprowadzenia ewentualnego wyważenia, dlatego należy tę czynność serwisową zlecić specjalistycznemu warsztatowi świadczącemu usługi wulkanizacyjne.

Fachowcy zajmą się też dopasowaniem konkretnego ogumienia do posiadanych przez właściciela pojazdu felg. Obręcze muszą idealnie współgrać z oponami, co zapewnia maksymalną przyczepność i pełne bezpieczeństwo podczas jazdy nawet z wysokimi prędkościami. Warto także zwrócić uwagę na zalecenia producenta w tym zakresie, jednak profesjonalne porady specjalistów z dobrego warsztatu pozwolą dopasować opony do niestandardowych felg, np. większych obręczy, które nierzadko montuje się w celu poprawienia estetyki pojazdu.

Opracowanie:
Opole, Rodziewiczówny 1
tel. 605 131 044
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz