Artykuł sponsorowany

Opony samochodowe dostosowane do warunków atmosferycznych?

Opony samochodowe dostosowane do warunków atmosferycznych?

O tym, że warunki atmosferyczne zasadniczo wpływają na bezpieczeństwo na drogach nie trzeba nikogo przekonywać. Aby bezpiecznie poruszać się pojazdem konieczne jest zatem posiadanie odpowiednich opon dostosowanych do pogody. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu ogumienia kierowanie samochodem będzie łatwiejsze oraz zdecydowanie mniej niebezpieczne.

- Systematycznie na różnego rodzaju forach internetowych pojawiają się kierowcy, którzy zastanawiają się, czy rzeczywiście należy przebierać ogumienie pojazdu, gdy zmieniają się pory roku. Co prawda istnieje wiele teorii, jednakże większość argumentów świadczy o tym, że opony należy zmieniać - mówią fachowcy z Szwarc&Gruba. Najczęściej pojawiającym się problemem dotyczącym tego tematu jest oczywiście czas, w którym należy wymienić opony. Znawcy tematy mówią iż temperatura graniczna wynosi około 7°C. Warto o tym pamiętać, ponieważ poniżej tej wartości opona letnia twardnieje, co powoduje obniżenie ich przyczepności. 

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, że opony letnie i zimowe różnią się pod względem materiału, z którego są wytwarzane. Ponadto struktura bieżników jest zupełnie odmienna. Opony zimowe mają wiele więcej lamelek, czyli tzw. przecięć. Dzięki takiemu rozwiązaniu w konkretnych warunkach można mieć maksimum osiągów. - Trzeba wiedzieć, że opona na zimową porę roku jest bardziej elastyczna niż letnia, dlatego też lepiej trzyma się ona nawierzchni - dodają wulkanizatorzy z warsztatu Szwarc&Gruba. Za pomocą lamelek opony te wbijają się w śnieg oraz lód, a jednocześnie natychmiast świetnie się oczyszczają i lepiej usuwają wodę. Opony zimowe zawierają większe ilości krzemionki, dlaczego też gdy temperatura będzie niższa niż 7°C auto będzie sprawniej się poruszać. 

Jeśli chodzi o opony letnie, to będą one dobrze sobie radzić na mokrym asfalcie. Wymienienie opon w odpowiednim czasie jest również jednoznaczne ze skróceniem drogi hamowania. Powinno się pamiętać, że na rynku pojawiły się jakiś czas temu opony całoroczne. Jednak większość specjalistów nie uznaje ich za najlepsze rozwiązanie. Powodują one jednak ograniczenia dotyczące pełnych osiągów, a ponadto opony całoroczne nie radzą sobie w okresie zimowym i latem tak dobrze, jak dopasowane do warunków pogodowych ogumienie. 

Hamowanie na mokrej drodze także może być problemem. W przypadku gdy chcemy zakupić opony, należy wiedzieć, że używane wcześniej ogumienie nie będzie najlepszym rozstrzygnięciem. Opony po pewnym czasie użytkowania tracą swoje zdolności przez zużyte bieżniki, przez co źle przyczepiają się do nawierzchni lub odprowadzają wodę. 
Oczywiście, koszt sezonowej zmiany opon może być wysoki. Jednakże szczęśliwie dość łatwo znaleźć można opony używane, a które wciąż nadają się do jazdy. Cena takich opon jest zdecydowanie niższa, a można się nimi cieszyć jeszcze przez długi czas, mając gwarancję solidności i niezawodności.
Chociaż pojawiają się wiadomości, że zmiana opon jest zbędna, dzięki niej uzyskamy maksimum osiągów i bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, że tylko pełna wymiana da nam zamierzony efekt. Warto z tego skorzystać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz