Opony – jak sprawdzić rozmiar przed kupnem?

Opony – jak sprawdzić rozmiar przed kupnem?
Polscy kierowcy coraz częściej zamawiają opony przez internet. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, istnieje jednak ryzyko dodatkowych kosztów związanych z odsyłaniem opon w sytuacji, gdy zamówimy rozmiar niepasujący do naszego auta. Podpowiadamy, w jaki sposób odczytywać oznaczenia i dobierać odpowiedni rozmiar opon do swojego samochodu.

Gdzie szukać informacji

Przed złożeniem zamówienia najlepiej jest po prostu sprawdzić rozmiar opon, które aktualnie są założone w aucie. Na boku każdej z nich znajduje się szereg oznaczeń, które są wskazówką dotyczącą nie tylko sezonu (zimowy, letni, całoroczny), do którego są przeznaczone, ale także rozmiarów, dopuszczalnej prędkości czy roku produkcji. Często też informacje o tym, jakie opony można zamontować w konkretnym modelu samochodu, znajdują się w instrukcji obsługi bądź w książeczce serwisowej, a także w takich miejscach jak wnętrze klapki wlewu paliwa, słupek przy drzwiach kierowcy bądź schowek od strony pasażera.

Jak dobrać odpowiednie opony do swojego auta

Często widzimy na oponach oznaczenia typu 205/55R 16 albo 195/60R 15, ale na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, co się pod nimi kryje. Pierwsza z liczb (trzycyfrowa, np. 155, 195 czy 205) oznacza szerokość bieżnika (w milimetrach). Liczba dwucyfrowa (55, 70 itp.) oznacza stosunek wysokości boku opony do szerokości bieżnika. Z kolei liczba po literze R oznacza średnicę opony liczoną w calach.

Ważny indeks prędkości i nośności

Zaraz po pierwszych oznaczeniach liczbowych znajduje się litera poprzedzona dwucyfrową liczbą. Liczba oznacza indeks nośności (LI, czyli load index), który mieści się w przedziale od 80 do 114, przy czym 80 oznacza nacisk 450 kg na jedną oponę, a 114 aż 1180 kg. Indeks LI bywa istotny, gdy kupujemy ogumienie do samochodów terenowych, ciężarowych bądź dostawczych. Warto wówczas sprawdzić tabelę z indeksami nośności (np. na stronie producenta opon bądź firm dystrybucyjnych), w której każdej liczbie LI przyporządkowano odpowiednią wartość wyrażoną w kilogramach.

Ostatnie miejsce zajmuje oznaczenie literowe, które zawiera informację o dopuszczalnej maksymalnej prędkości dla danej opony. W sumie używanych jest 8 liter: Q oznacza prędkości do 160 km/h,
  • R — 170 km/h,
  • S — 180 km/h,
  • T — 190 km/h,
  • H — 210 km/h,
  • V — 240 km/h,
  • W — 270 km/h,
  • Y — 300 km/h.

Pomocne informacje na stronach

Oznaczenia widniejące na oponach naszego auta warto sprawdzić w momencie zakupu samochodu, aby zweryfikować, czy założone ogumienia jest zgodne z zaleceniami producenta. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, jaki rozmiar i inne parametry należy dobrać do naszego samochodu, warto wykorzystać do tego celu strony dilerów opon, na których udostępniono specjalne wyszukiwarki. Wystarczy podać markę auta, rok produkcji i model, by system automatycznie wygenerował pasujące do konkretnego egzemplarza samochodu opony.

Odpowiednie opony znajdź z pkt.pl.
Oceń artykuł (3)
4.7
Komentarze
Dodaj komentarz