Artykuł sponsorowany

Opinia kominiarska - czym jest i kiedy jest potrzebna?

Opinia kominiarska - czym jest i kiedy jest potrzebna?

Zadaniem kominiarza nie jest tylko i wyłącznie czyszczenie kominów. Jest on osobą odpowiedzialną za wydawanie opinii kominiarskich. Są one ważnym dokumentem. Dowiedz się, czym dokładnie jest opinia kominiarska i w jakich sytuacjach musimy poprosić kominiarza o jej wystawienie.

Co znajduje się w opinii kominiarskiej?

Opinia kominiarska jest ważnym dokumentem, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące stanu przewodów kominowych. Opinia wydawana jest na podstawie osobistych oględzin komina przez kominiarza. Podczas oględzin ocenia on drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych, stan techniczny przewodów, sprawdza stan komina oraz siłę ciągu kominowego. Mistrz kominiarski koniecznie musi sprawdzić także to, ile kominów jest podłączonych do przewodów kominowych i z jakiego rodzaju urządzeń korzysta konkretne mieszkanie lub dom. 

Jak mówi nam ekspert firmy Marek Pauś Usługi Kominiarskie, w czasie kontroli kominiarz sprawdza także drzwiczki kominowe, nasady, ławy i inne elementy. Dokładne sprawdzenie wszystkich elementów  jest bardzo ważne, a zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do problemów z nieszczelnością komina lub ze zbyt małym ciągiem, co może w efekcie doprowadzić do tragedii.

Kiedy trzeba wykonać opinię kominiarską?

Opinia kominiarska musi zostać wykonana w sytuacji, kiedy wybudowany został nowy budynek i będzie on ogrzewany w sposób, który wymaga postawienia komina. Opinia wydana przez kominiarza potrzebna jest do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku w celach mieszkalnych. Opinia musi zostać wydana przez mistrz kominiarskiego, bez takiej opinii nie można legalnie zamieszkać w nieruchomości. Trzeba ją dołączyć do dokumentacji dostarczanej do wydziału nieruchomości.

W jakich sytuacjach jeszcze konieczne jest wydanie opinii kominiarskiej? Jeśli koniecznie było zaprzestanie użytkowania budynku na przykład po pożarze komina - w takiej sytuacji konieczne jest po naprawie wystąpienie o opinię kominiarską, żeby móc ponownie przystąpić do korzystania z budynku. Opinię kominiarską warto wykonać także wtedy, kiedy kupujemy dom z rynku wtórnego.

Kto może wystawić opinię kominiarską? Może ona zostać sporządzona przez uprawnionego do jej wykonania kominiarza, który przeszedł stosowne szkolenie i ma odpowiedni certyfikat. Opinia wystawione musi być na formalnym druku, muszą znajdować się na niej informacje dotyczące obiektu, który opinia obejmuje, a także dane kominiarza. Cena za wystawienie opinii kominiarskiej bywa różna i zależy od konkretnego kominiarza, a także od rejonu kraju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz