Artykuł sponsorowany

Opinia dendrologiczna – kiedy jest konieczna?

Opinia dendrologiczna – kiedy jest konieczna?

Chciałbyś pozbyć się drzewa, które przysłania Ci widok z okna Twojego domu? A może koordynujesz prace związane z zagospodarowaniem terenów miejskich i zastanawiasz się nas usunięciem drzew, których lokalizacja utrudnia realizację projektu? W jednym i w drugim przypadku ekspertyza dendrologiczna może okazać się niezbędna. W jakim celu sporządza się taką opinię?

Wycinka drzew a przepisy prawne

Polskie prawo reguluje wycinkę drzew. Na usunięcie konkretnych roślin trzeba posiadać zgodę urzędników. Do wniosku należy dołączyć projekt wycinki oraz dokumentację fotograficzną. Konieczne jest również podanie przyczyny wycinki. I tu właśnie rodzą się problemy. Jeśli na załączonych fotografiach widać, że drzewo jest obumarłe, ma połamane konary i że stwarza zagrożenie dla przechodniów lub przejeżdżających samochodów, urzędnicy przychylą się do naszej prośby. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy trudno ocenić stan zdrowia drzewa oraz jego wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych na podstawie samych zdjęć. Wówczas o dalszych losach rośliny decyduje ekspertyza dendrologiczna sporządzona przez specjalistę.

Co zawiera opinia dendrologiczna?

Ekspertyza dendrologiczna przeprowadzona na potrzeby wycinki powinna zawierać:

  • ocenę ogólnego stanu zdrowia drzewa,
  • ocenę stanu zdrowia pnia,
  • analizę statyki drzewa,
  • ocenę ryzyka zagrożenia dla ludzi i mienia, jeśli statyka drzewa jest zaburzona.

Jak informuje właściciel firmy Mielewczyk Ogrodnictwo – w przypadku, gdy na danym, zadrzewionym terenie ma być realizowana inwestycja budowlana, ekspertyza powinna wskazać szczegółową ocenę drzewostanu, co jest niezbędne do prowadzenia planowanych robót. Jeśli wśród tych drzew, znajdują się okazy szczególnie cenne dla krajobrazu, należy poddać je inwentaryzacji.

Ekspertyza dendrologiczna pomocna jest także wtedy, kiedy chcemy dowiedzieć się, co jest przyczyną pogarszającego się stanu drzew. Często okazuje się, że rośliny zaczynają stwarzać zagrożenie dla otoczenia, kiedy brakuje im miejsca na rozwój korzeni lub gdy żyją w zanieczyszczonej glebie.

Wycinka drzew a nasadzenia następcze

Jeżeli inwestor nie ma możliwości wykonania inwestycji bez wycinki drzew, prawo zobowiązuje go do wykonania nasadzenia zastępczego, co ma zrekompensować ubytek drzewostanu na danym obszarze. Nie można jednak zrobić tego bez odpowiedniego planu. W celu ustalenia ilości drzew, ich rodzaju oraz lokalizacji, należy zlecić wybranemu specjaliście opracowanie operatu dendrologicznego. Taki dokument musi precyzować cały proces nasadzeń oraz opisywać czynności pielęgnacyjne, którym będą poddawane młode drzewa przez okres minimum 3 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz