Artykuł sponsorowany

Opieka paliatywna – co warto o niej wiedzieć?

Opieka paliatywna – co warto o niej wiedzieć?

Pojęcie opieki paliatywnej nie każdemu jest znane. Wynika to z faktu, że dotyczy ona jedynie wybranej grupy osób – tych, u których zdiagnozowano śmiertelną, nieuleczalną chorobę. Opieka paliatywna to sposób na zapewnienie choremu jak najlepszych warunków w ostatnich dniach, miesiącach, a niekiedy latach życia.

Dla kogo opieka paliatywna?

Osoby nieuleczalnie chore, skazane na powolne umieranie, nie zawsze mają zapewnione godne warunki w ostatnich chwilach życia. Nowotwory, schorzenia genetyczne czy powikłania po wypadkach zdarzają się w każdym wieku. Często ostatnie miesiące wiążą się z cierpieniem, a także uzależnieniem od urządzeń wspomagających procesy życiowe, niemożliwych do zainstalowania w domu. Nie zawsze też odpowiednią opiekę może zapewnić najbliższa rodzina. Osoby pracujące, mieszkające w zbyt małych i zbyt ciasnych lokalach, często nieobeznane z konkretnymi sytuacjami nie zawsze są w stanie opiekować się osobą u kresu jej życia. Problemem bywa choćby wykonywanie zastrzyków czy przynoszenie ulgi choremu poprzez wykonywanie innych prostych, ale efektywnych zabiegów.

Dlaczego? Zdecydowana większość ludzi nigdy nie miała kontaktu z osobą, która wyrokiem lekarskim została skazana na śmierć. Współczucie rodzi się dopiero wtedy, gdy w takiej sytuacji znajdzie się ktoś bliski. Wówczas staramy się stworzyć mu jak najlepsze warunki, aby mógł cieszyć się życiem do ostatnich chwil i o te chwile walczyć.

Często jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach bywa opieka paliatywna, jaką świadczą hospicja i prywatne domy opieki. Można z niej skorzystać zarówno we własnym domu, jak i w miejscu, gdzie pacjent otrzymuje własny pokój i pozostaje pod stałym nadzorem pielęgniarek oraz lekarza.

Cele opieki paliatywnej

Uświadomienie choremu, że nie ma już szans na wyzdrowienie, a każdy kolejny dzień będzie pogarszał jego stan, prowadząc do nieuchronnej śmierci niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest strach, jaki chory odczuwa przed końcem swojego życia. Opieka paliatywna to rodzaj służby, której celem jest przede wszystkim przyniesienie ulgi w cierpieniu, ale też pomoc w pogodzeniu się ze stanem faktycznym i z tym, co nieuniknione.

Sprawowanie takiej opieki wymaga od opiekunów wyjątkowych predyspozycji, dlatego podejmują się jej wolontariusze oraz osoby zatrudnione w domach opieki dla seniorów. Jednym z nich jest Radość – prywatny dom opieki w podłódzkim Zgierzu, który poza wsparciem dla osób starszych, oferuje również pokoje i opiekę paliatywną dla chorych.

Zadania osób zajmujących się osobami umierającymi to przede wszystkim podawanie odpowiednich leków uśmierzających ból oraz zmniejszających dolegliwości wywoływane przez chorobę. To również zapewnianie jak największego komfortu fizycznego i psychicznego takim chorym oraz otaczanie ich wszechobecną życzliwością, dzięki której nie czują się samotni i opuszczeni. Opieka paliatywna to ponadto forma wsparcia dla rodziny chorego. Pomoc, która pomaga bliskim przejść przez ten wyjątkowo trudny okres życia, kiedy wszelki, często nadludzki, wysiłek nie przynosi żadnych efektów. W profesjonalnym domu opieki chory otrzymuje wszystko, co może poprawić komfort jego życia i jak najdłużej zachować aktywność

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz