Materiał Partnera

Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi

Społeczeństwo polskie się starzeje. Coraz więcej osób przechodzi na emeryturę, a osoby, które już na niej są od kilku lat wymagają często opieki. W zagonionym świecie rodziny nie mają często czasu, aby opiekować się swoimi rodzicami i dziadkami. Wyjściem z tej sytuacji jest zatrudnienie osób do opieki. Zazwyczaj są to Ukrainki, które podejmują się zadania opieki nad osobami starszymi w zamian za wynagrodzenie.

Kto może podjąć pracę jako opiekun?

Nasze społeczeństwo się starzeje, co w przyszłości będzie prowadzić do rozwoju ryku pracy związanego z opieką nad osobami starszymi. Obecnie coraz częściej poszukiwanie są wykwalifikowani opiekunowie, którzy potrafią wykonać podstawowe zabiegi medyczne czy pomóc w wykonaniu codziennych obowiązków. Pracę tą podejmują zarówno Polacy, ale też pracownicy zza granicy. Zatrudnienie w wymienionym zawodzie znajdują najczęściej Ukrainki, które na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia podejmują się całodobowej opieki nad osobami starszymi w Polsce.

Poszukiwaniem osób do pracy w charakterze opiekunki zajmują się wyspecjalizowane biura pośrednictwa pracy, które na podstawie ściśle określonych wymagań znajdują pracownika, pomagają podpisać umowę oraz odpowiedzą na wszelkie wątpliwości.

Na czym polega praca opiekunki osoby starszej?

Praca opiekunki nie należy do łatwych. Wymaga dużej cierpliwości, empatii, ale przede wszystkim przyjacielskiego nastawienia do świata. Osoby podejmujące pracę powinny wykazywać zrozumienie i być odporne psychicznie, a trudne sytuacje mogą wyprowadzać z równowagi. Zakres zadań należących do opiekunki osoby starszej jest szeroki i należy do nich:

 • robienie zakupów podstawowych artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego,
 • w niektórych przypadkach utrzymywanie czystości w domu,
 • czyszczenia odzieży podopiecznego,
 • załatwianie drobnych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem;
 • ustalanie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich i rehabilitacji,
 • obecność przy podopiecznym i czytanie mu gazet, książek lub wspólne oglądanie telewizji;
 • asystowanie przy toalecie podopiecznego oraz utrzymanie higieny ciała,
 • pomoc przy czynnościach fizjologicznych
 • przygotowywanie posiłków zgodnie ze wskazaniami lekarza
 • pomoc przy wstawaniu, zmianie odzieży, wchodzeniu po schodach,
 • aktywność na świeżym powietrzu jak spacer.

Opiekunowie osób starszych ponoszą dużą odpowiedzialność za podopiecznego. Towarzyszą mu praktycznie we wszystkich sferach jego codziennego życia i często jest traktowana jako członek rodziny. Jest to ogromne wyróżnienie, które opiekun powinien docenić, a nie wykonywać swoje zdania w sposób bezduszny.

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Rynek 8
tel. 600 816 935
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz