Artykuł sponsorowany

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona
Pracując w zawodzie opiekuna osób starszych i schorowanych, możemy spotkać podopiecznych w różnym stanie. Niektórzy z nich będą w świetnej formie, inni zaś potrzebować będą zdecydowanie więcej uwagi i zaangażowania – między innymi ci, którzy borykają się z chorobą Parkinsona. Należy więc wiedzieć, w jaki sposób opiekować się daną osobą, aby jej nie zaszkodzić.

Czym jest choroba Parkinsona?

To zaburzenie układu nerwowego. U chorych dochodzi do obumierania komórek nerwowych, które znajdują się w mózgu – w części zwanej istotą czarną. Komórki te produkują dopaminę. Jej deficyt prowadzi do zachwiania równowagi między neuroprzekaźnikami. Zazwyczaj choroba dotyka osoby po sześćdziesiątym roku życia. Podłożem są zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Między innymi wpływ na rozwój choroby może mieć częsty kontakt ze środkami chemicznymi do ochrony roślin - pestycydami. Dokładne przyczyny pozostają jednak zagadką. 

Osoba sprawująca opiekę nad seniorem, powinna być wyczulona na pierwsze objawy schorzenia, do których możemy zaliczyć stopniowe osłabienie węchu i smaku, depresję oraz zaparcia. Najpopularniejszym symptomem jest jednak drżenie kończyn, zauważalne zwłaszcza podczas rozluźnienia pacjenta – w pozycji leżącej. Z tą dolegliwością najczęściej kojarzymy chorobę Parkinsona, lecz należy pamiętać, że to niejedyny jej przejaw.

Jak się opiekować osobą chorą na Parkinsona?

Należy mieć na uwadze fakt, że istnieją leki, które opóźniają rozwój choroby. Dzięki nim możemy przeciągnąć w czasie degradację komórek. Ważne jest dbanie o aktywność fizyczną, która nie tylko poprawia metabolizm, ale również pomaga pozbyć się drżenia mięśni w początkowych etapach choroby. Z czasem należy zapewnić pomoc ortopedyczną. Może okazać się, że w późniejszym stadium pacjent nie będzie w stanie samodzielnie się przemieszczać  – przydadzą się więc kule, laska oraz chodzik. Nie możemy zapominać także o pomocy psychologicznej. Choroba Parkinsona utrudnia porozumiewanie się, a pacjent zdaje się być milczący. Kluczowa w procesie leczenia jest więc rozmowa, która nie tylko wpływa pozytywnie na samopoczucie chorego, ale także daje okazję do ćwiczeń logopedycznych, poprawiających sprawność narządów artykulacyjnych.

Zalecenia odnośnie opieki nad chorym różnią się zatem w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz etapu rozwoju schorzenia. Kluczowa jest wiedza, gdyż niewłaściwa pomoc może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego warto zastanowić się nad podjęciem kursu w firmie szkoleniowej A&D Creativ, która organizuje kursy dla branży paramedycznej. Warsztaty prowadzone są przez specjalistów – m.in. lekarzy geriatrów oraz fizjoterapeutów – i nastawione przede wszystkim na rozwój umiejętności praktycznych. Szkolenie kończy się egzaminem, a uczestnicy otrzymują stosowny certyfikat. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz