Artykuł sponsorowany

Operat szacunkowy a wycena nieruchomości w innej formie

Operat szacunkowy a wycena nieruchomości w innej formie

Rzeczoznawca majątkowy zwykle sporządza opinię o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego. Nie mniej jednak możliwe jest też określenie wartości nieruchomości w innej formie, na przykład ekspertyzy czy opracowania, o ile nie stoją one w sprzeczności z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Operat szacunkowy to specyficzna forma opinii o wartości nieruchomości, której zasady sporządzania przewidziane są w przepisach prawa.

Co to jest operat szacunkowy i kto może go sporządzić?

Sporządzenie przez rzeczoznawcę majątkowego ekspertyzy lup opracowania, które w sposób pośredni lub bezpośredni określa wartość nieruchomości, lecz nie stanowi operatu szacunkowego w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, nie narusza standardów zawodowych, oraz znajduje podstawy w przepisach prawa. Operat szacunkowy jest szczególną formą wyceny nieruchomości, którą sporządzić może rzeczoznawcza majątkowy, a jego szczególność wynika z tego, że operat szacunkowy stanowi dokument urzędowy. Przepisy prawne regulują sprawy dotyczące zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Jest to, jak wynika z definicji zawartych w ustawie, osoba fizyczna, która posiada odpowiednie uprawnienia zawodowe do szacowania wartości nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy może zarówno sporządzać operaty szacunkowe, jak i zwykłe opinie, jednak te opinie nie mają wartości prawnej, służą jedynie jako pewnego rodzaju informacja dla inwestora lub sprzedającego nieruchomość.

Kiedy warto zrobić operat szacunkowy?

W obrocie nieruchomościami występują różne sytuacje, kiedy operat szacunkowy nieruchomości może się nam przydać. Najczęściej ma to miejsce, gdy:

  • trzeba ustalić cenę sprzedaży lub kupna nieruchomości;
  • następuje podział majątku i ustala się wartość masy spadkowej, albo darowizny;
  • przy aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste;
  • jeśli chcemy dochodzić odszkodowania od gminy;
  • w celu wyliczenia zabezpieczenia kredytu hipotecznego;
  • gdy następuje egzekucja z nieruchomości

Operat szacunkowy sporządza się w formie pisemnej, zaś jego treść musi odpowiadać przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami i przepisom odrębnym, musi także spełniać standardy zawodowe wymagane dla rzeczoznawców majątkowych. Operaty można zamawiać w biurach nieruchomości Domaster oraz w wielu innych i nie mogą się one różnić treścią ani formą, niezależnie od miejscowości, czy regionu, gdzie są sporządzane, oraz niezależnie od tego, kto je sporządza. Taki operat winien zawierać informacje takie jak określenie, co i w jakim zakresie podlega wycenie, jaki jest cel tej wyceny, podstawy formalne i prawne sporządzania operatu oraz opis stanu nieruchomości, analizę rynku oraz przedstawienie niezbędnych obliczeń i uzasadnienie wyceny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz