Oparzenia słoneczne twarzy. Leczenie i zapobieganie

Oparzenia słoneczne twarzy. Leczenie i zapobieganie

Skóra twarzy jest szczególnie narażona na poparzenia w trakcie opalania. Aby zapobiec przykrym skutkom spowodowanym zbyt długim przebywaniem na słońcu, warto wiedzieć, jak ją chronić. Przeczytaj, w jaki sposób zapobiec oparzeniu twarzy podczas kąpieli słonecznej. Dowiedz się, jak leczyć oparzenia słoneczne twarzy i kto jest na nie najbardziej narażony.

Strony www Strony www

Jak dzielimy oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne są skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Najczęściej pojawiają się w dolnej części brzucha, na ramionach, dekolcie oraz twarzy. Mogą również dotyczyć głowy oraz szyi. W zależności od rozległości uszkodzenia skóry, oparzenia dzielimy na:

  • oparzenia I stopnia - w trakcie których uszkodzeniu ulega jedynie zewnętrzna warstwa skóry,
  • oparzenia II stopnia - w trakcie których uszkodzeniu ulegają głębsze warstwy skóry,
  • oparzenia III stopnia - w trakcie których uszkodzeniu ulega cała warstwa skóry i tkanka podskórna,
  • oparzenia IV stopnia - bardzo ciężkie oparzenia, w trakcie których dochodzi do uszkodzenia mięśni i kości oraz dróg oddechowych.

Intensywność oparzenia może być różna w różnych częściach twarzy. Na powiekach, które są szczególnie wrażliwe, poparzenie słoneczne może być cięższe, niż na policzkach. W takim przypadku może również nastąpić oparzenie oka. Przy poważnych oparzeniach twarzy uszkodzeniu może ulec również ucho.

Kto jest najbardziej narażony na oparzenia słoneczne twarzy?

Stopień wrażliwości skóry na promieniowanie UV określa się za pomocą fototypów, czyli reakcji skóry na działanie promieni słonecznych. W zależności od koloru włosów i karnacji, a także obecności piegów na skórze, wyróżniamy sześć fototypów. Najmniej wrażliwe na działanie słońca są osoby mające fototyp VI - posiadające czarną skórę i ciemne włosy. Znacznie bardziej uważne powinny być osoby posiadające fototyp I, charakteryzujący się mlecznobiałą skórą, piegami i rudymi włosami.

Podsumowując, na poparzenie słoneczne twarzy szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, z jasnymi lub rudymi włosami. Właśnie dlatego, stosując krem z filtrem, musimy dopasować go do naszego rodzaju skóry. 

Oparzenia słoneczne twarzy - leczenie

Lekkie oparzenia twarzy nie wymagają leczenia. Jeśli zaobserwujemy zaczerwienienie i pieczenie, powinniśmy schłodzić skórę za pomocą chłodnej wody i odpowiednio ją nawilżyć. Możemy również zastosować domowe sposoby na oparzenia słoneczne, np. okłady z jogurtu lub maślanki. Pomocny będzie również sok z aloesu. Należy pamiętać, że podrażniona skóra twarzy może być skłonna do alergii, dlatego do jej leczenia najlepiej stosować kosmetyki hipoalergiczne.

W przypadku oparzenia II i III stopnia konieczna będzie wizyta u dermatologa i zastosowanie maści przeciwbakteryjnych. W bardzo złych przypadkach, kiedy poparzona skóra ogranicza oddychanie, stosuje się escharatomię - nacięcie wzdłuż szyi, może być również konieczny przeszczep skóry z innej części ciała. 

Oparzenia słoneczne twarzy – zapobieganie

Musimy pamiętać, że skóra twarzy jest znacznie wrażliwsza i cieńsza, niż reszta ciała. Szybciej pojawiają się na niej zmarszczki i inne oznaki starzenia, nadmierne opalanie może również spowodować powstanie przebarwień, plam pigmentacyjnych, przesuszenie i zaczerwienienie. 

Podstawą pielęgnacji skóry twarzy w trakcie opalania jest oczywiście krem z wysokim filtrem. Większość firm kosmetycznych ma obecnie w swojej ofercie kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry twarzy. Takie kremy są zazwyczaj gęstsze, niż typowe balsamy i wzbogacone są w silniej skoncentrowane składniki odżywcze. Mają również wyższy filtr - do opalania warto wybrać SPF 30, a jeśli mamy jasną karnację - SPF 50.

Na plaży warto również pamiętać, by osłaniać twarz za pomocą kapelusza, czapki oraz okularów przeciwsłonecznych. Gdy słońce świeci najmocniej (w okolicach południa), lepiej jest przebywać w zacienionym miejscu.

Skórę twarzy powinniśmy chronić jednak nie tylko podczas opalania, ale również spacerów po mieście. Nowoczesne kosmetyki do makijażu nie tylko upiększają, ale również zawierają filtry chroniące przed promieniowaniem. Będąc w drogerii, warto więc wybrać kosmetyk, który zapewni nam odpowiednią ochronę. W lecie najlepiej sprawdzają się kosmetyki mineralne.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz