Materiał Partnera

Opakowania szklane – produkcja i zalety zastosowania

Opakowania szklane – produkcja i zalety zastosowania

Szkło to materiał, który od wieków wpisany jest w funkcjonowanie i działalność człowieka. Jego właściwości oraz ogromny wachlarz zastosowań sprawiły, że w wielu branżach jest ono niezbędne. Tak właśnie jest również w przypadku branży opakowań, gdzie pomimo wszechobecnego plastiku, zapotrzebowanie na różnego rodzaju wyroby szklane, takie jak butelki, słoiki itp. nieustannie rośnie.

Produkcja szkła

Cały proces produkcji szkła odbywa się w wyspecjalizowanych zakładach, takich jak huta szkła Feniks 2 Sp. z o.o. z Piotrkowa Trybunalskiego. Podstawowym surowcem, z którego powstaje szkło, jest piasek kwarcowy oraz dodatki, takie jak węglan sodu, węglan wapnia, topniki i pigmenty, przy czym zdecydowana większość producentów trzyma szczegółowe receptury w tajemnicy. Barwę szkłu nadają różne składniki, na przykład po dodaniu manganu i niklu otrzymamy barwę fioletową, natomiast dodając żelazo i chrom uzyskamy szkło zielone. Aby uzyskać kolor żółty, wystarczy dodać kadm i siarkę, a w przypadku niebieskiego kobalt i miedź. Dobrane w odpowiednich proporcjach i wymieszane surowce tworzą tzw. zestaw szklarski, który następnie podgrzewa się w temperaturze około 1500 stopni Celsjusza w specjalnych wannach szklarskich wyłożonych ogniotrwałą gliną. W celu przyspieszenia procesu tworzenia szkła do wanny wrzuca się nieco stłuczki szklanej. Formowanie i nadawanie wymaganego kształtu możliwe jest po uzyskaniu plastycznej konsystencji roztopionej masy.

Sama produkcja wyrobów szklanych może odbywać się na dwa sposoby – maszynowo lub ręcznie. W pierwszym przypadku rozgrzany materiał przekazywany jest do specjalnej maszyny, wyposażonej w odpowiednie formy. Natomiast przy produkcji ręcznej gorące i roztopione szkło w kształcie bańki umieszcza się na końcu długiej metalowej rurki zwanej piszczelą, przez którą hutnik formuje materiał obracając rurkę i dmuchając w nią w taki sposób aby masa szklana nabrała wymaganego kształtu. Uformowane opakowania szklane zazwyczaj podlegają procesowi ponownego ich nagrzania i stopniowego schładzania, w którym usuwane są napięcia w strukturze szkła i jest ono wzmacniane.

Zalety opakowań szklanych

Opakowania szklane to wyrób posiadający wiele zalet. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim ich pozytywny wpływ na środowisko. Są one praktycznie w 100 procentach odnawialne, a co za tym idzie zużyte butelki lub słoiki ze szkła można w nieskończoność przetapiać na nowe bez pogorszenia ich jakości, oszczędzając przy tym energię i chroniąc środowisko. Kolejną zaletą jest chemiczna obojętność tego materiału, co gwarantuje brak negatywnego wpływu na smak i właściwości zawartości szklanych opakowań. Oznacza to, że składniki szkła nie przenikają do znajdującego się w środku produktu i dzięki temu jest on w pełni bezpieczny dla konsumenta. Podobnie barwa opakowań szklanych odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku stosowania ich do przechowywania różnego rodzaju substancji organicznych. W takich przypadkach użycie opakowań o barwie zielonej lub brunatnej chroni zawartość przed szkodliwym działaniem promieni widzialnych i niewidzialnych oraz przedłuża trwałość produktów. Dodatkowo szkło nie przewodzi ciepła ani elektryczności, a jego powierzchnia nie reaguje z większością chemikaliów.

Opakowania szklane cieszą się na rynku niesłabnącą popularnością. Niebagatelny wpływ mają na to właściwości, które sprawiają, że szkło jest najlepszym materiałem pozwalającym zachować wysoką jakość produktów, które trafiają do opakowań z tego materiału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz