Artykuł sponsorowany

Opakowania foliowe – czy są bezpieczne?

Opakowania foliowe – czy są bezpieczne?

Foliowe worki i woreczki, torebki czy reklamówki to nasza codzienność. Plastikowe opakowania są bardzo wygodne i praktyczne, nie każdy wie jednak, że plastik plastikowi nierówny. To tworzywo ma wiele odmian, a każdą z nich charakteryzują inne właściwości. Nie wszystkie opakowania foliowe czy plastikowe można również stosować do dowolnych celów. Poznaj prawdę o popularnych „foliówkach”.

Opakowania foliowe – z czego są zrobione?

Dla laika wszystkie torebki foliowe wyglądają podobnie. Jednak mogą być one wykonane z różnych tworzyw. Podobnie jest z innymi plastikowymi opakowaniami – pudełkami, kubeczkami, a także z przedmiotami codziennego użytku. O rodzaju użytego tworzywa informuje umieszczony na każdym opakowaniu symbol w kształcie trójkąta, z zapisaną wewnątrz cyfrą. Każda z nich oznacza inny rodzaj plastiku.

1 – PET, czyli politereftalan etylenu

2 – HDPE, czyli polietylen o wysokiej gęstości

3 – PVC, czyli polichlorek winylu

4 – LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości

5 – PP – polipropylen

6 – PS – polistyren

7 – inne tworzywa

Czy rodzaj tworzywa, z jakiego wykonane jest opakowanie, jest istotny? Jak najbardziej! Poszczególne związki chemiczne zasadniczo różnią się, jeśli chodzi o właściwości i bezpieczeństwo. Dlatego zakłady, które zajmują się produkcją i obróbką plastików oraz folii, takie jak Pak-Wit, zawsze jasno informują o użytych materiałach, ich przeznaczeniu i ograniczeniach.

Bezpieczny plastik – które rodzaje tworzyw są nieszkodliwe?

Wiele osób bezmyślnie używa opakowań plastikowych i foliowych, nie zastanawiając się nad ich właściwościami i przeznaczeniem. Inni z kolei głoszą wieści o szkodliwości tego tworzywa i postulują całkowitą z niego rezygnację. Jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś pośrodku.

Opakowania wykonana z HDPE (2) lub PP (5) są najbezpieczniejsze. Bez obaw można używać ich do pakowania żywności, nadają się też do powtórnego wykorzystania. Za niemal równie bezpieczny jest uważany plastik LDPE (4), zaleca się jednak pewną ostrożność przy jego użyciu. W przypadku pozostałych tworzyw istnieje wiele ograniczeń co do ich stosowania. Natomiast opakowania oznaczone cyfrą 7 mogą być wręcz groźne dla zdrowia. Często zawierają one Bisfenol A (BPA), czyli toksyczną substancję, której przypisuje się związek ze zwiększeniem prawdopodobieństwa zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera.

Plastiku nie trzeba się bać, ale z pewnością należy używać go z rozwagą. O czym jeszcze pamiętać, stosując opakowania foliowe i plastikowe różnych typów?

  • PET (1), z którego zazwyczaj wykonane są butelki do napojów, wydziela toksyczne substancje. Nie nadaje się więc do przechowywania żywności czy gorących płynów
    i ponownego użycia. Wszystkie butelki z wodą i napojami powinno się również przechowywać w temperaturze do 15˚C.
  • Zakupy przyniesione do domu w foliowych reklamówkach „zrywkach” należy jak najszybciej rozpakować.
  • Do kuchenki mikrofalowej nie wolno wkładać dań w opakowaniach, w których były kupione, chyba że widnieje na nich informacja od producenta stanowiąca inaczej.
  • Należy czytać informacje zawarte na opakowaniach plastikowych i używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz