Artykuł sponsorowany

Opakowania drewniane i ich praktyczne zastosowanie

Opakowania drewniane i ich praktyczne zastosowanie

Opakowania drewniane, choć na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, odgrywają ogromną rolę przy transporcie i przechowywaniu materiałów. Praktyczne palety i skrzynie z drewna znajdują zastosowanie m.in. w placówkach handlowych, zakładach przemysłowych oraz w halach magazynowych. Są stosunkowo lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe. Skutecznie ochraniają przetrzymywany w ich wnętrzach ładunek przed przemieszczaniem, oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i uszkodzeniami w transporcie.

Rodzaje opakowań drewnianych

Wbrew pozorom, opakowania drewniane nie są produktem jednolitym. Mogą się różnić rozmiarem, kształtem czy przeznaczeniem. Wśród widywanych rozwiązań wyróżniamy m.in. klasyczne skrzynie z drewna, skrzynio-palety, kratownice oraz palety specjalne. Wyroby przyjmują formę litą bądź ażurową i mogą być wykonywane ze sklejki lub płyt drewnianych (OSB, pilśniowych i in.). Odrębną kategorię stanowią skrzynie i skrzynio-palety fumigowane (fitosanitarne), odporne na szkodniki. Tego typu opakowania znajdują użytek głównie w transporcie międzynarodowym poza granicami UE, a także w wybranych krajach wspólnoty.

Elementy dodatkowe opakowań z drewna

Opakowania drewniane mogą być dodatkowo zabezpieczane – np. przy pomocy pianki poliuretanowej, zwiększającej bezpieczeństwo transportowanych materiałów kruchych. W transporcie wodnym wymagana jest specjalna folia, która osłania środek skrzyni przed oddziaływaniem wody. W celu maksymalnego wykorzystania danego opakowania, istnieje możliwość zastosowania w nim odpowiednich pojemników rozdzielających. Separują one poszczególne substancje, w wyniku czego do wnętrza można załadować różne surowce, będąc pewnym że nie ulegną przemieszaniu i nie zmienią swoich podstawowych właściwości.

Skrzynie z drewna – normy i certyfikaty

Przed zakupem opakowań z drewna warto zorientować się, jaką jakość one reprezentują. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz długi okres bezawaryjnego i wytrzymałego eksploatowania skrzyń, stosuje się normę FAO/IPPC/ISPM 15. Posiadany certyfikat fumigacji oraz protokół z przeprowadzonego procesu (w przypadku wyrobów fumigowanych) powinny być udostępniane od ręki przez producenta. Tego typu dokumentację dla swoich wyrobów zapewnia Firma Handlowo-Usługowa DREWNOPAK, producent wysokiej klasy opakowań drewnianych. Tylko najlepsze skrzynie i palety należycie ochronią zawarte wewnątrz ładunki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz