Artykuł sponsorowany

Opakowania do wysyłek. Jakie standardy muszą spełniać?

Opakowania do wysyłek. Jakie standardy muszą spełniać?

Opakowania produktów przeznaczonych do wysyłki muszą spełniać szereg wymagań. Najważniejsza jest oczywiście wytrzymałość i optymalne zabezpieczenie towaru na czas transportu. Aby opakowania należycie spełniały swoją rolę, producenci tworzą je w różnych kształtach i rozmiarach, korzystając z 3-warstwowej tektury lub kartonu. To najsolidniejsze wyroby stosowane w działalności wysyłkowej.

Wysyłka towarów często oznacza ich transport i magazynowanie w trudnych warunkach. Narażone na upadki, wstrząsy czy zgniecenia, muszą być odpowiednio chronione na czas dostawy do kupującego. Firmy i centra dystrybucyjne najczęściej decydują się na pakowanie w kartony, które doskonale sprawdzą się w czasie transportu, jak również do przechowywania.

Pudła kartonowe i tekturowe

Pudła i pudełka wykonane z solidnej 3-warstwowej tektury lub kartonu to uniwersalny sposób na opakowanie produktów przeznaczonych do wysyłki. Doskonale radzą sobie w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ produkujący je Zakład Introligatorski Katarzyny Napieraj może wyprodukować pudełka w różnych kształtach i rozmiarach. 

Pudła kartonowe i tekturowe mają wiele zastosowań funkcjonalnych. Przede wszystkim:

  • pozwalają na gromadzenie i selekcję materiałów,
  • służą do przechowywania produktów np. w biurze czy na strychu,
  • są niezbędne na czas przeprowadzki,
  • optymalnie chronią zawartość, zwłaszcza gdy zastosuje się dodatkowe zabezpieczenia np. folię bąbelkową czy papier,
  • są odporne na zniszczenia,
  • łatwo można podpisać, co przekłada się na wygodną organizację wysyłek.

Szczególne wymagania

Oprócz uniwersalnych opakowań kartonowych i tekturowych są jeszcze te przeznaczone do kontaktu z żywnością, środkami chemicznymi, kosmetycznymi lub lekami. Muszą one spełniać szereg dodatkowych wymagań i oprócz wytrzymałości cechować się brakiem zawartości substancji szkodliwych dla ludzi i środowiska. Lista tych zakazanych jest ujęta w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Wśród innych wymagań, zwłaszcza tych dotyczących leków, można znaleźć przejrzystość i czytelności informacji, brak chaotycznych grafik czy awangardowych czcionek. Innym ważnym wymogiem jest umieszczenia na pudełkach kartonowych nazwy produktu zapisanej w alfabecie Braille'a.

Odpowiednio dobrane opakowania z tektury powinny optymalnie chronić zawartość przesyłki przed ekspozycją na słońce, wilgocią, wahaniami temperatur. W przypadku leków czy żywności te czynniki mogą mieć negatywny wpływ na wartości odżywcze produktów, co sprawi, że nie będą one spełniały należycie swoich funkcji, a nawet będą zagrożeniem dla zdrowia.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz