Materiał Partnera

ON-grid i OFF-grid - poznaj dwa oblicza instalacji fotowoltaicznych

ON-grid i OFF-grid - poznaj dwa oblicza instalacji fotowoltaicznych

Ekologia, niezależność energetyczna i realne oszczędności to podstawowe zalety instalacji fotowoltaicznych, które sprawiają, że rozwiązania tego typu coraz częściej wypierają tradycyjne systemy dostarczające energię elektryczną do naszych domów. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na taka inwestycję warto pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne można podzielić ze względu na sposób wykorzystania i magazynowania wyprodukowanej przez nie energii elektrycznej, co może mieć ogromny wpływ na ich użytkowanie.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Przyzwyczajenie i wieloletnie korzystanie z tradycyjnych źródeł energii sprawia, że decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej w naszym domu nie zawsze jest prosta. Nie da się jednak ukryć, że niepodważalne zalety tego typu systemów zdecydowanie przemawiają na korzyść tzw. „zielonej energii”. Oczywiście zanim będziemy mogli cieszyć się prądem z promieniowania słonecznego musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, z których jednym z najważniejszych jest to jakiego rodzaju instalacja fotowoltaiczna będzie najlepsza dla naszego domu. Wynika to z faktu, że mamy tu do wyboru:

  • instalacje typu ON-grid (zintegrowane z siecią elektryczną) – stanowiące najpopularniejsze rozwiązanie, wybierane przez wielu inwestorów. W tym przypadku instalacja fotowoltaiczna podłączona jest bezpośrednio do sieci energetycznej, zaś energia elektryczna wyprodukowana przez naszą instalację w pierwszej kolejności zasili urządzenia domowe, a w sytuacji nadwyżek wyprodukowanej energii zostaje ona przekazana do sieci energetycznej, skąd możemy ją odebrać gdy system ON-grid nie wytwarza odpowiedniej ilości prądu. Instalacja taka zawiera także specjalne liczniki, tzw. dwukierunkowe, mierzące energię, której nie wykorzystaliśmy na własne potrzeby i odsyłamy do sieci oraz zlicza energię którą z niej odbieramy. Różnica pomiędzy ilością energii odesłanej (wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej) i energią którą pobieramy z sieci, po jej zbilansowaniu jest tą niewielką częścią energii za którą będziemy musieli zapłacić,
  • instalacje typu OFF-grid (wyspowa, z akumulatorem) – gdzie prąd wytwarzany w takim systemie wykorzystywany jest wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego, w którym został wyprodukowany. W tym przypadku energia wytworzona przez moduły fotowoltaiczne wykorzystywana jest do ładowania specjalnych akumulatorów magazynujących prąd lub zasilania układów wydzielonych (np. oświetlenie czy ogrzewanie). Instalacje OFF-grid dają nam możliwość całkowitego uniezależnienia się od dostawcy prądu, wymagają jednak wówczas dość dużych nakładów finansowych.

Niełatwy wybór

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej to kwestia, którą należy skonsultować ze specjalistami zajmującymi się projektowaniem i montażem tego typu systemów, np. z firmy Reoze Fotowoltaika. Niemniej jednak warto przede wszystkim doprecyzować cel inwestycji oraz nasze oczekiwania w stosunku do instalacji fotowoltaicznej. Wynika to z faktu, że jeśli energię pozyskaną z paneli chcemy wykorzystywać okresowo i nie zamierzamy odcinać się od innych źródeł energii, a dodatkowo zależy nam na szybkim zwrocie kosztów poniesionych na inwestycję oraz interesuje nas rozwiązanie powszechne, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja ON-grid. Jeśli zaś kluczowy jest dla nas ciągły dostęp do energii np. dla domu usytuowanego w miejscu, gdzie dostawy prądu często są przerywane lub sieć elektroenergetyczna na danym terenie jest stara bądź też niesprawna, wybierzmy instalację OFF-grid.

Wybór odpowiedniego do naszych potrzeb rodzaju instalacji fotowoltaicznej, to gwarancja wykorzystania pełnego potencjału tego typu systemów.

Opracowanie:
Połaniec, Czarnieckiego 14/5
tel. 535 377 518
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz