Materiał Partnera

Omówienie kwestii branych pod uwagę przy doborze łożyska

Omówienie kwestii branych pod uwagę przy doborze łożyska

W zależności od budowy łożyska, może ono przydać się do innych zastosowań. Wszystko wynika z tego, jaki typ obciążeń przenosi dane łożysko. Mogą one przenosić na przykład obciążenia promieniowe i osiowe, a także rekompensować niewspółosiowość w węzłach łożyskowych. Ich właściwy dobór jest niełatwy i wymaga uwzględnienia wielu czynników na etapie projektowania danego węzła łożyskowego, dzięki czemu zastosowane do jego budowy komponenty spełnią założenia.

Jakie czynniki brane są pod uwagę podczas łożyskowania?

Analiza warunków, w jakich będzie pracować łożysku, to podstawa do doboru właściwego komponentu. Jeśli tylko wymieniamy wyeksploatowane łożysko, nasze zadanie jest ułatwione, bo wystarczy znać zalecenia producenta danego węzła łożyskowego, by z łatwością wymienić części na nowe – zgodne ze specyfikacją. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją różnego rodzaju łożysk jest firma Armet.

Czynników uwzględnianych przy doborze właściwego łożyska jest naprawdę wiele. Wymaga ogromnej wiedzy w omawianym temacie, także praktycznej – znajomości rynku, dostępnych rozwiązań oraz najpopularniejszych produktów. Profesjonalne łożyskowanie to zestawienie obliczeń z praktyką, która pozwala ocenić wymagania projektowe. Pod uwagę brane są takie cechy węzła jak:

  • sztywność,
  • przemieszczenia osiowe
  • niewspółosiowość,
  • rodzaj i wielkość obciążeń,
  • smarowanie oraz uszczelnienia,
  • łatwość demontażu oraz montażu,
  • cichobieżność,
  • dokładność,
  • przestrzeń montażowa.


Najważniejsze kryteria prawidłowego doboru łożyska

Wśród branych pod uwagę czynników warunkujących dobór łożysk znajduje się między innymi wielkość oraz kierunek obciążenia. Ich obliczenie możliwe jest dzięki poznaniu sił, które działają na łożysko. Wymaga to znajomości stosownych wzorów, którą nabywa się na drodze zdobywania wykształcenia technicznego. Przekłada się to na dobór łożysk ze względu na kształt ich elementów tocznych: kulki nie mogą przenieść tak dużych obciążeń jak wałeczki czy baryłki.

Oczywiście na to, jakie obciążenia może przenieść dane łożysko, wpływa również ich wielkość. Dostępność miejsca stanowi zatem jeszcze jedno ważne kryterium. Zazwyczaj przy przystępowaniu do łożyskowania część elementów układu będzie już wykonana, z określonymi wymiarami, które należy uwzględnić.

Kryterium innej kategorii jest prędkość obrotowa, która wiążę się z temperaturą pracy. Parametry te rosną równolegle, dlatego przy wyższych prędkościach obrotowych trzeba zastosować łożyska bardziej odporne na ciepło wytwarzane przez tarcie. Tutaj wyróżniają się zwłaszcza łożyska kulkowe.

Opracowanie:
Zamość, Kilińskiego 64
tel. 84 638 51 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz