Artykuł sponsorowany

Olkit budowlany i jego wykorzystanie w budownictwie

Olkit budowlany i jego wykorzystanie w budownictwie

Olkit to wszechstronna masa plastyczna, która znajduje niezliczone zastosowania w budownictwie, pracach dekarskich, a także w instalacjach chłodniczych i ciepłowniczych. Poznaj olkit, dowiedz się, z czego jest zrobiony, jakie są jego właściwości i do czego możesz go wykorzystać. Może się przydać częściej, niż Ci się wydaje! Oto wszystko, co warto wiedzieć o olkicie budowlanym.

Czym jest olkit budowlany?

Olkit to masa uszczelniająco-wygłuszająca, której właściwości i parametry sprawiają, że nie ma sobie równych na placu budowy. Jest czarny, a jego konsystencję można opisać jako plastyczną i ciągliwą.

Olkit pozostaje plastyczny w bardzo szerokim zakresie temperatur. Z łatwością daje się więc formować. Jest odporny na działanie wody, chemikaliów, ciepło i zimno. Odznacza się bardzo dobrą przyczepnością do większości podłoży stosowanych w budownictwie: drewna, metalu, szkła czy betonu. Może być nakładany mechanicznie przy użyciu tzw. olkitownicy albo ręcznie. W obu przypadkach zapewnia higieniczną pracę i nie psuje estetyki obiektów budowlanych, ponieważ jest niebrudzący.

Trzeba przyznać, że właściwości olkitu są imponujące! Z czego jest wykonany tak wszechstronny materiał? Na to pytanie odpowiada specjalista ze sklepu internetowego Karolewscy.pl:

Olkit powstaje z naturalnych surowców mineralnych. Ulegają one biodegradacji. W składzie olkitu znajdziemy: kredę, oleje mineralne czy asfalty modyfikowane. Nie jest to zatem żadna niebezpieczna chemia, a jedynie odpowiednio dobrane i przetworzone surowce.

Zastosowanie olkitu w budownictwie

Wyżej wymienione właściwości olkitu sprawiają, że jest on szeroko i chętnie stosowany podczas prac budowlanych oraz remontowych. Wykorzystuje się go np. do:

  • uszczelniania elementów budowlanych wielkopłytowych,
  • obróbek blacharskich, rynnowych, kominowych i innych,
  • osadzania szyb w ramach,
  • do wypełniania szczelin dylatacyjnych między elementami, które pracują,
  • uszczelniania instalacji chłodniczych i ciepłowniczych,
  • pokryć dachówkowych jako podkitówkę.

Ponadto olkit może zastępować uszczelki, ponieważ dokładnie wypełnia szczeliny, a jednocześnie nie ogranicza ruchomości elementów mechanicznych. Stosuje się go również w motoryzacji po naprawach blacharskich. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uszczelnienie bezciśnieniowe. Olkit jest używany też w hydrotechnice przy tworzeniu kanałów, basenów i zbiorników wodnych.

Wyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze zastosowania olkitu w budownictwie i nie tylko. Tak naprawdę zastosowania olkitu są znacznie szersze. Można go bezpiecznie używać zarówno przy drobnych naprawach domowych, jak i na profesjonalnych placach budowy. Cena olkitu jest bardzo przystępna, warto więc zaopatrzyć się w niewielki worek, aby sięgnąć do niego w razie pilnej potrzeby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz