Artykuł sponsorowany

Oliwa z oliwek, czyli dlaczego warto spożywać „płynne złoto”

Oliwa z oliwek, czyli dlaczego warto spożywać „płynne złoto”

Grecy, Włosi czy Hiszpanie zdają się wręcz tryskać zdrowiem i radością życia, a niejednej z pań zazdrość może ukłuć serce na widok urody przedstawicielek płci pięknej wymienionych nacji. Składa się na to nie tylko sprzyjający zadowoleniu ciepły klimat, wolniejszy styl życia czy uwarunkowania genetyczne, ale również dieta. Śródziemnomorska dieta jest uważana za jedną z najzdrowszych, a potrawy są niemal zawsze skąpane w oliwie z oliwek.

Dieta śródziemnomorska

Liczne badania prowadzone w różnych częściach świata potwierdzają, że dieta śródziemnomorska jest jednym z najzdrowszych sposobów odżywania się. Okazuje się, że nawet chleb nie jest taki zły, jak straszą dietetycy – wystarczy umoczyć go w oliwie z oliwek! Prawdziwa dieta śródziemnomorska opiera się w głównej mierze na produktach zbożowych, a owoce, warzywa i rośliny strączkowe są uzupełnieniem. Mięso czy nabiał spożywany również pojawiały się w menu sporadycznie. Kluczem do zdrowia osób żyjących w krajach śródziemnomorskich jest odpowiednio zbilansowane menu oraz dobrze dobrany tłuszcz.

Wszak oliwa z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu w tej diecie, a przez lata w świecie Zachodnim utarło się przekonanie, że tłuszczu należy unikać jak ognia, a nie go dostarczać. Najnowsze badania dowodzą jednak czegoś odmiennego – dobre tłuszcze pomagają utrzymać zdrowie! Dlatego nie należy się bać tłuszczów w diecie i starać się przemycać je do codziennego jadłospisu. Ważne jest jedynie źródło tego tłuszczu – oleje rafinowane tracą dużo cennych składników podczas obróbki, a tłuszcze zwierzęce mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, co również potwierdziło wiele badań.

NNKT – klucz zdrowia i urody

Oliwa z oliwek stanowi obowiązkowy dodatek diety śródziemnomorskiej i można ją znaleźć niemalże w każdym daniu. Oliwa z oliwek nie bez powodu została ochrzczona „płynnym złotem”, bo oliwki oraz olej z nich tłoczony są niezastąpionym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Olej o wspaniałej barwie i wyjątkowym smaku uzyskiwany z zielonych lub czarnych owoców drzew Olea Europaea, jest niezwykle bogaty w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli NNKT. Kwasy te mają udowodnione działanie prozdrowotne – wpływają na obniżanie poziomów „złego” cholesterolu LDL.

Olej pozyskiwany z oliwek zawiera również polifenole, które chronią zdrowie człowieka przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi m.in. przed miażdżycą, cukrzycą typu drugiego oraz nadciśnieniem tętniczym. Polifenole działają wyciszająco na stany zapalne w organizmie, a regularne spożywanie oliwy z oliwek powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi.

Wysokiej jakości oliwa z oliwek zawiera również wiele minerałów: fosfor, potas i żelazo to tylko kilka z nich. W składzie oliwy znajdziemy też witaminy z grupy B, witaminy E i C oraz prowitaminę A. Oliwa doskonale sprawdza się też w kosmetyce – zmiękcza i nawilża skórę, nadając jej niesamowitą gładkość. Świetnie sprawi się tak na skórze, jak i na włosach czy paznokciach.

Dobra oliwa z oliwek, czyli jaka?

Mówiąc o prozdrowotnych oraz dobroczynnych właściwościach z oliwy trzeba pamiętać, że chodzi o tą wysokiej jakości, czyli pochodzącej przede wszystkim z pierwszego tłoczenia. Oliwa extra virgine tłoczona jest na zimno, więc nie traci cennych składników, tak jak to się dzieje z olejami uzyskiwanymi poprzez rafinację. Tego typu oliwy warto zamawiać przede wszystkim w sprawdzonych miejscach, zajmujących się sprowadzaniem produktów z Włoch. Dobrym adresem jest sklep Mia Sicilia Food, gdzie można znaleźć pełen przekrój włoskich produktów, również tych pochodzących bezpośrednio z Sycylii.

Oliwa extra virgine uznawana jest za najlepszą – ma najniższą kwasowość, jest też najbardziej aromatyczna. Wybierając oliwę z oliwek trzeba kierować się przede wszystkim oznaczeniem oraz certyfikatami, np. DOP czy PGI, miele wdziany jest również oryginalny certyfikat rolnictwa ekologicznego w postaci zielonego znaczka z białymi gwiazdkami układającymi się w liść. Oliwa powinna być w butelce z ciemnego szkła lub… w puszcze! Lepiej kupować małe pojemności, żeby mieć pewność, że zdążymy ją zużyć, zanim zjełczeje, a wszelki dobre składniki ulotnią się wraz z kolejnym odkręceniem zakrętki. Dobra oliwa swoje też kosztuje, jednak jest to wydatek, który się opłaci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz