Artykuł sponsorowany

Olejowskazy, czyli smarowanie i hydraulika pod kontrolą

Olejowskazy, czyli smarowanie i hydraulika pod kontrolą

Oleje i smary są bardzo często wykorzystywane do zapewnienia odpowiednich warunków pracy maszyn i urządzeń. Aby te pracowały poprawnie, konieczne jest zapewnienie minimalnego poziomu środka smarującego. Do jego kontrolowania przeznaczone są różnego typu olejowskazy.

Smarowanie a bezawaryjna praca maszyn

Proces smarowania jest niezwykle ważny w przypadku każdej maszyny i urządzenia pracującego w ruchu. Olej bądź smar eliminuje proces tarcia i zwiększa wydajność zespołu współpracujących ze sobą części. Jednocześnie zapobiega też ich szybkiemu zużyciu, przedłużając czas pracy oraz zmniejszając ryzyko awarii maszyny.

Jednym z typowych przykładów produktów do smarowania jest olej silnikowy. Każdy kierowca wlewa go do odpowiedniego zbiornika w swoim samochodzie, kontrolując jego poziom za pomocą tzw. bagnetu. Kierowców nie trzeba uświadamiać, że niedopełnienie tego obowiązku kończy się zatarciem silnika i remontem, który pochłonie znaczne środki finansowe. W przypadku maszyn przemysłowych ryzyko jest jeszcze większe – wartość niektórych z nich sięga kilkuset tysięcy złotych. Dlatego w warunkach przemysłowych za kontrolę poziomu środka smarującego odpowiadają specjalne mierniki.

Olejowskazy oczkowe w systemach hydraulicznych

Poza smarowaniem, olej jest też ważnym składnikiem każdego układu hydraulicznego. Jego poziom decyduje o możliwości pracy prasy hydraulicznej, podnośnika czy innego systemu opartego na tej zasadzie działania.

Kontrola stanu oleju jest tu o tyle istotna, że jego nieprawidłowa ilość może być przyczyną poważnego wypadku podczas obsługi urządzenia. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których system jest nieszczelny, a kontrola poziomu oleju może pozwolić na odkrycie pierwszych sygnałów nieprawidłowości.

W systemach hydraulicznych stosowane są tzw. olejowskazy oczkowe. Pozwalają one na wizualną ocenę ilości i jakości środka smarującego w maszynie lub urządzeniu. Olejowskazy oczkowe wykonywane są z różnych materiałów: od wytrzymałych tworzyw sztucznych aż po metale. Wyposażone w gwint, mogą być montowane za pomocą tradycyjnego klucza.

Inne wskaźniki poziomu oleju

Poza olejowskazami oczkowymi w praktyce przemysłowej wykorzystuje się też inne modele wskaźników oleju, które pozwalają na stałe zachowanie kontroli i wykluczenie ewentualnych awarii. W przeciwieństwie do samochodu, stosowanie bagnetów w zamkniętych układach jest niemożliwe, dlatego konieczne są inne rozwiązania. Dzięki nim operator lub konserwator maszyn nie dopuści do zaniku smarowania i zatarcia maszyny. Firma Kipp Polska Sp. z o.o. to polski przedstawiciel niemieckiego producenta, oferujący między innymi olejowskazy oczkowe oraz kolumnowe wskaźniki poziomu oleju. Te ostatnie dodatkowo wyposażone są w termometr pozwalający nadzorować również temperaturę środka smarnego.

Takie właśnie wskaźniki dostępne są w wielu wersjach – także w postaci wydłużonej, przeznaczonej do montażu w trudno dostępnych miejscach. Większość olejowskazów wykonana jest z wytrzymałych na starzenie tworzyw sztucznych. Są ponadto odporne na temperatury oleju do 100 stopni Celsjusza i charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz