Artykuł sponsorowany

Okresowa kontrola pojazdów, czyli jak zadbać o dobry stan samochodu

 Okresowa kontrola pojazdów, czyli jak zadbać o dobry stan samochodu

Badania kontrolne samochodu są obowiązkowe, aby zapewnić sobie, jak i innym bezpieczeństwo na drodze. Pomagają one sprawdzić, czy auto nie jest zagrożeniem dla właściciela i ogólnego ruchu drogowego. Firma Marciech, dzięki swojej blisko 20-letniej działalności, pomoże zbadać o to, by samochód był w jak najlepszej kondycji. Sprawdź, jakie rozwiązania może zaoferować!

Kiedy należy się udać na kontrolę samochodu?

W Polsce okresowe badania techniczne pojazdu są obowiązkowe. W nowych samochodach należy je wykonać przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Inaczej wygląda sytuacja z samochodami używanymi – badania należy wykonywać raz w roku. Tu z pomocą przychodzi stacja kontroli pojazdów Marciech – poznańska firma zajmująca się elektromechaniką, która od blisko 20 lat wykonuje wiele usług serwisowych samochodów wszystkich marek.

Okresowa kontrola pojazdu nie tylko pozwala mieć pewność, że samochód, którym człowiek się porusza, jest w pełni bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu, ale także pozwala na uniknięcie kar pieniężnych. Podczas kontroli drogowej kierowcy grozi mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł za brak dokumentu poświadczającego wykonanie badania technicznego oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Wtedy na badania kontrolne należy się wybrać w ciągu 7 dni. Aby nie przegapić zbliżającego się terminu badań, warto zainstalować na swoim telefonie aplikację „Na wypadek” stworzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która prócz monitorowania szkód danego samochodu, przypomina o terminie badania technicznego czy o kończącym się ubezpieczeniu.

Zakres kontroli pojazdów

W Dzienniku Ustaw znajdują się dokładne wytyczne odnośnie do zakresu i sposobu, w jaki należy przeprowadzać badania techniczne pojazdów. Według rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 roku podczas tego procesu należy między innymi zidentyfikować pojazd, sprawdzić prawidłowość oznaczeń, stan tablic rejestracyjnych, prawidłowość działania układu kierowniczego, instalację elektryczną czy stan techniczny nadwozia, układu wydechowego i działania hamulców.

Jeżeli zostaną wykryte usterki, dzieli się je na trzy grupy: usterki drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Pierwsze z nich nie mają wpływu na stan bezpieczeństwa pojazdu, drugie je naruszają, a trzecie stanowią poważne niebezpieczeństwo, które uniemożliwia poruszanie się w ruchu drogowym. Wspomniane usterki należy jak najszybciej wyeliminować, aby uzyskać jak najwyższy wynik w badaniu technicznym, a samochód został dopuszczony do użytkowania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz