Artykuł sponsorowany

Okna stałe - poznaj sekret nieotwieralnych okiennic

Okna stałe - poznaj sekret nieotwieralnych okiennic

Wydawać by się mogło, że okno jakie jest każdy widzi. Niemniej jednak współczesny rynek oferuje szereg zróżnicowanych konstrukcji tego typu, odmiennych zarówno pod kątem materiałów, z których produkowana jest stolarka okienna, jak i rozmiarów oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Nie da się jednak ukryć, że na tle tradycyjnych okien, posiadających możliwość otwierania lub uchylania, wyróżniają się coraz bardziej popularne okna nieotwieralne.

Jak to jest z nieotwieralnymi oknami

Okna, które się nie otwierają to rozwiązanie, które wbrew pozorom cieszy się sporym i nieustannie rosnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony inwestorów budujących budynki użyteczności publicznej, jak również osób stawiających domy jednorodzinne. Wynika to z faktu, że tzw. okna stałe, zamontowane w niektórych miejscach domu mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnych okiennic, pozwalając jednocześnie wyraźnie obniżyć koszt stolarki okiennej, który stanowi sporą pozycję w wydatkach na dom. Są to bowiem okna, które różnią się od standardowych przede wszystkim tym, że nie można ich otworzyć, a co za tym idzie nie mają okuć i klamek, a dodatkowo do ich wykonania zużywa się mniej profili okiennych, co sprawia że jest to rozwiązanie znacznie tańsze od tradycyjnych okien otwieranych. Okna stałe dostępne są zarówno w rozmiarach standardowych, jak i niestandardowych, wykonywanych na specjalne zamówienie. Warto przy tym pamiętać, że istnieje również możliwość zakupienia okien nieotwieralnych w wersjach łączonych ze standardową stolarką okienną, co daje jeszcze więcej możliwości przeszklenia. Nieotwieralna okiennica stanowi bardzo często element zestawu przeszkleń balkonowych lub tarasowych, gdzie wyjście na taras bądź ogród umożliwi nam skrzydło ruchome. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wpadające przez duże przeszklenia światło słoneczne nie tylko doświetla pomieszczenie, ale również je ogrzewa. Dlatego też warto tego typu rozwiązanie stosować od południowej i południowo-wschodniej strony domu, co zapewni doskonałe wykorzystanie energii słonecznej

Okna stałe zazwyczaj montowane są na parterze, co ułatwia ich umycie. Niekiedy jednak pojawiają się one również na poddaszach jako świetliki. Dodatkowo stała stolarka okienna może być stosowana również w pomieszczeniach technicznych czy gospodarczych, w których okna nie muszą być otwierane, a jednocześnie zależy nam na doświetleniu wnętrza. Należy przy tym pamiętać, że konieczne jest zadbanie o prawidłową wentylację tych pomieszczeń.

Rodzaje okien nieotwieralnych     

Okna stałe to konstrukcje, które, podobnie jak w przypadku tradycyjnej stolarki, mogą być wykonane z aluminium, PCV lub drewna. Niemniej jednak decydując się na zakup okien nieotwieralnych, warto zaopatrywać się w wyroby sprawdzonych producentów, takich jak firma Kusik Producent okien i drzwi aluminiowych i PCV ogrody zimowe.           

Dodatkowo należy pamiętać, że stolarkę tego typu można podzielić na dwa rodzaje:     

  • okna szklone w skrzydle – gdzie szklenie wykonane jest tak samo, jak w oknach tradycyjnych, czyli w skrzydle. Różni je jednak brak klamek i okuć. Ze względu na podobieństwo do stolarki tradycyjnej jest to rozwiązanie bardzo często wybierane do pomieszczeń, w których mają być zainstalowane i okna stałe i otwierane,
  • okna szklone w ramie – które zgodnie z nazwą mają szklenie montowane bezpośrednio w ramie, co pozwala na uzyskanie na ścianie i w pomieszczeniu panoramicznego efektu. Konstrukcja ta stosowana jest przy tworzeniu dużych przeszkleń w domach, ale np. również w przypadku witryn sklepowych. Dodatkowo okna szklone w ramie uważane są za szczelniejsze niż szklone w skrzydle.

Stałe okna to inwestycja, którą warto rozważyć planując budowę domu jednorodzinnego, gdyż w wielu sytuacjach, przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji, mogą okazać się one rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym lub pozwalającym na osiągnięcie pożądanego efektu estetycznego.   

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz