Artykuł sponsorowany

Okna skrzynkowe, czyli mariaż tradycji z nowoczesnością

Okna skrzynkowe, czyli mariaż tradycji z nowoczesnością

Okna są nieodłączną częścią budynków od tysiącleci – początkowo w postaci otworów w ścianach, z czasem wypełnianych różnymi materiałami, dziś jako zaawansowane technologicznie konstrukcje. Poza tym, że przepuszczają światło i regulują dostęp powietrza oraz poziom hałasu, są też ważnym elementem designu. Pomimo pełnienia podobnych funkcji okna zmieniały się na przestrzeni czasu, przyjmując coraz to nowsze formy.

Okna dawniej i obecnie

Pierwotne założenie otworów okiennych, jakim było zagwarantowanie dostępu powietrza do izb, w których palono na palenisku, wraz z rozwojem architektury zmieniło się i uzupełniło o kolejne funkcje. Jedną z nich był dostęp dziennego światła do pomieszczeń, w których nie było jeszcze innego dobrego oświetlenia. Nietrudno zauważyć, że im większe były wówczas budynki, tym więcej wstawiano w nich okien i tym większe miały one rozmiary. W pałacowych salach balowych sięgały niemal od podłogi do sufitu i zajmowały całe ściany pomieszczeń.

Poza zakresem funkcji ewolucji ulegała także konstrukcja okien – również jej dostosowanie do charakteru budynku, w którym były wykorzystane. Do najpopularniejszych zaliczały się okna:

  • krosnowe,
  • ościeżnicowe,
  • skrzynkowe,
  • zespolone,
  • jednoramowe.

Znane są też inne rodzaje okien, które pełnią funkcje uzupełniające lub są montowane w piwniczkach, na strychach czy poddaszach. W tej grupie można wymienić np. popularne świetliki, lukarny, witryny i wiele innych.

Nowoczesne okna nie do każdego domu

Popularne od kilkudziesięciu lat okna z PCV powoli są znów wypierane przez okna drewniane. Mimo że sięgają one do źródeł, wykorzystując materiał stosowany przed wiekami, mają zupełnie inną budowę od tych, jakie znamy z przeszłości. W nowych drewnianych oknach stawia się na wysoką izolacyjność, estetykę, łatwość utrzymania w czystości i trwałość.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie domy mogą być wyposażane w nowoczesne modele, a powodem jest… estetyka. Nowe okna po prostu nie odpowiadają stylem i formą charakterowi niektórych budynków. Dotyczy to przede wszystkim starszych budowli – np. zabytkowych kamienic, w których każdy detal sprzed lat powinien zostać zachowany.

Okna skrzynkowe – nowoczesne, ale w starym stylu

Zabytkowe domy wymagają również tradycyjnych stylowych okien. Ale nie oznacza to, że muszą one zachowywać też standardy techniczne sprzed stu lat. Specjalizująca się w produkcji zabytkowych okien firma Quercus Zakład stolarski Zygmunt Łoś wykonuje do takich budynków specjalne konstrukcje skrzynkowe. To modele o designie, który był popularny w budownictwie w okresie od początku XIX do połowy XX wieku. Dziś nie znajdują one już zastosowania w nowych obiektach, ale wciąż jeszcze można je znaleźć w starych kamienicach i wiejskich domach.

Okno skrzynkowe zbudowane jest z masywnej drewnianej ramy, która przypomina skrzynkę. Podwójne, przeszklone skrzydła montowane są na zewnętrznych krawędziach ramy. Specyfiką takich konstrukcji zazwyczaj jest otwieranie skrzydeł do wewnątrz budynku. Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie nieco mniejszych wymiarów skrzydeł wewnętrznych.

Pomimo pozornie przestarzałej technologii konstrukcje skrzynkowe wyróżniają się bardzo dobrą izolacją cieplną, dzięki której bez problemu mogłyby sprawdzić się nawet w domach energooszczędnych. Stosowane obecnie materiały, uszczelnienia i techniki łączenia elementów sprawiają więc, że te ciekawe okna w starym stylu nie są mniej nowoczesne od modnych wzorów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz