Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie w starym budownictwie

Ogrzewanie w starym budownictwie

Mieszkania w starych budynkach często pozbawione są dostępu do centralnego ogrzewania. Jak skutecznie, niedrogo i bezpiecznie ogrzać mieszkanie, w którym nie zainstalowano kaloryferów zasilanych miejskim ciepłem? Które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne i efektywne?

Piece kaflowe

Piece kaflowe to relikt, który pozostał po dawnym systemie ogrzewania mieszkań. Mają one jednak swoje walory, chociażby estetyczne. Duży piec, ozdabiany pięknymi kaflami może być wizytówką mieszkania, zarówno takiego, które urządzone jest nowocześnie, jak i tradycyjnie. Ale co z bezpieczeństwem i ekonomią? Ogrzewanie węglem jest dość tanie – za tonę węgla trzeba aktualnie zapłacić około 1 000 zł. Jest to naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę inne metody ocieplania domostw. Prawidłowo nagrzany piec stosunkowo długo oddaje nagromadzone w nim ciepło. Użycie węgla nie jest jednak ekologiczne i warto zastanowić się nad zastosowaniem substytutów, takich jak drewno czy przyjazny środowisku ekogroszek. Wadą może okazać się również kłopotliwa i często męcząca obsługa pieca, absorbująca czas i wymagająca od jego użytkowników wysiłku fizycznego.

Piecyki gazowe

Aby skutecznie ogrzać mieszkanie, można również zdecydować się na założenie własnej instalacji zasilanej gazem. Uzyskujemy w tym wypadku efekty podobne do c.o., jednak trzeba się liczyć ze szczególnymi względami bezpieczeństwa. Należy zadbać o dobrą wentylację w całym mieszkaniu, a także zamontować czujniki czadu. Instalując piecyk gazowy pamiętać musimy o corocznych przeglądach oraz profesjonalnym serwisie urządzenia. Wiele firm, np. PUW Borycki Henryk, specjalizuje się właśnie w takich usługach, przeznaczonych dla piecyków konkretnych marek, chociażby tych najpopularniejszych, czyli Junkers. Koszt zakupu pieca dwufunkcyjnego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy, że piecyk gazowy ogrzewa nie tylko nasze pomieszczenia, ale również wodę. Podkreślmy raz jeszcze, że sprawą absolutnie priorytetową jest dbałość o prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniach i kontrola systemu odprowadzającego spaliny na zewnątrz budynku.

Piecyki elektryczne

W mieszkaniach o niedużym metrażu, w dodatku otoczonych innymi ogrzewanymi lokalami, wystarczające może okazać się korzystanie ze zwykłego piecyka elektrycznego. Takie nieskomplikowane urządzenie można zwyczajnie zakupić w sklepie lub markecie budowlanym. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne, z uwagi na duże zużycie prądu. Nie jest to również optymalny sposób ogrzewania pomieszczeń, bowiem jego wydajność jest dość niska, a efekty nie tak wymierne jak w przypadku pieca kaflowego czy gazowego. Biorąc pod uwagę dość chłodny polski klimat i długi czas trwania sezonu grzewczego, takie rozwiązanie wydaje się być najmniej skuteczne. Jak skutecznie ogrzać mieszkanie w kamienicy?

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz