Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie – tradycja kontra nowoczesność

Ogrzewanie – tradycja kontra nowoczesność

Utrzymanie ciepła w domu to bardzo ważna kwestia. Odpowiednią temperaturę w zimie zapewnić ma nam ogrzewanie. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Okazuje się, że to nie tylko podłączenie rur do standardowych grzejników i umieszczenie ich w kluczowych punktach każdego pomieszczenia. Nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe, wzbudzają ogromne zainteresowanie. Czym dokładnie są i czy zastąpią klasyczne grzejniki?

Tradycja w ogrzewaniu

Człowiek od zarania dziejów szukał różnych efektywnych sposobów na to, by uzyskać satysfakcjonującą go temperaturę otoczenia. Rozwój technologii w tym zakresie doprowadził do upowszechnienia grzejnika jako najpopularniejszego domowego wymiennika cieplnego. Podłączony do układu centralnego ogrzewania, stanowi element ocieplający dane pomieszczenie w sposób wydajny i pożądany przez użytkownika. Charakteryzuje go szereg zalet, choć posiadanie go ma również kilka minusów. Do tych pierwszych zaliczyć można z pewnością niską cenę. Grzejnik to urządzenie tak często stosowane, że koszt jego zakupu siłą rzeczy nie może być bardzo wysoki. Warto też zwrócić uwagę na wysoką konfigurowalność produktu. Obecnie oferowane grzejniki to już nie tylko standardowe, higienicznie białe i estetyczne zabudowane urządzenia. Produkuje się je w wielu wariantach, realizując również indywidualne projekty klienta. Mogą być zatem idealnie dopasowane do aranżacji danego pomieszczenia. Znaleźć je można w ofercie firmy Rettig Heating Sp. z o.o. Oddział w Wałczu. Różnorodna kolorystyka także nie stanowi problemu – choć większość grzejników oferowanych jest w klasycznej bieli, to można je bez problemu pomalować na pożądany odcień. Łatwo i stosunkowo szybko oddają one zyskane ciepło, dzięki czemu efektywnie ogrzewają pokoje. Są jednak stacjonarne – umieszcza się je w jednym miejscu, przez co temperatura w różnych punktach pomieszczenia może być inna. Zajmują mimo wszystko nadal dość sporo miejsca, jeśli mają być wystarczająco wydajne w stosunku do rozmiaru pomieszczenia. Grzejniki są mało awaryjne, a ich naprawy są zazwyczaj proste i nie wymagają długotrwałego zaprzestania korzystania z urządzenia.

Ciepła podłoga

Innowacyjnym, choć znanym już od pewnego czasu rozwiązaniem, jest ogrzewanie płaszczyznowe. Taki wybór oznacza instalację elementów bezpośrednio w ścianie, suficie lub podłodze. Najczęściej pada na tę ostatnią – spowodowane jest to najprzyjemniejszym rozkładem temperatury. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu ciepło trafia do naszego organizmu od stóp, co – patrząc od strony fizjologii – jest najbardziej naturalne. Takie rozwiązanie jest również atrakcyjne estetycznie. Ukryta, niewidoczna instalacja to korzystna opcja w przypadku pomieszczeń, w których nie ma miejsca na sporych rozmiarów grzejnik. Może to jednak powodować problemy z jej ewentualnym serwisem i naprawą. Warto też wspomnieć o równomiernym rozprowadzeniu ciepła. Montaż na całej powierzchni podłogi, ściany czy sufitu zapewnia idealne rozłożenie temperatury w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie płaszczyznowe to jednak większy koszt niż w przypadku montażu tradycyjnych grzejników. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania w domu należy też o nim pamiętać, zanim zdecydujemy się na dany materiał wykończeniowy. Musi mieć on odpowiednią przewodność cieplną – od tego zależy efektywność całej instalacji. Ograniczenie ruchu powietrza to właściwość niezwykle istotna dla alergików. Dzięki niej kurz nie unosi się, przez co można oddychać swobodniej.

Trudny wybór

Odpowiedni sposób rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach jest niezwykle istotny. Warto przeanalizować plusy i minusy obu rozwiązań i wybrać to, które najlepiej będzie odpowiadało naszym wymaganiom i potrzebom. Ogromna popularność tradycyjnych grzejników nie oznacza wcale, że nie ma dla nich żadnej alternatywy. Okazuje się bowiem, że nie dość, iż takowa istnieje, to jeszcze jest niezwykle wydajna i przyjemna w użyciu. Należy się jednak zastanowić, która z opcji będzie korzystniejsza w przypadku pomieszczeń, które chcemy ogrzać. O wyborze może również zadecydować zasobność portfela, bowiem różnice cenowe między typami wymienników cieplnych są zauważalne. Istnieje też możliwość połączenia ogrzewania płaszczyznowego z tradycyjnymi grzejnikami. Jest to bardzo dobra alternatywa dla osób widzących korzyści w obu rozwiązaniach, jednak zdających sobie też sprawę z wad tych produktów. Najczęściej wybieranym układem w tym wypadku jest rozmieszczenie grzejników w pomieszczeniach znajdujących się na piętrze i poddaszu, przy zastosowaniu instalacji w podłogach na parterze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz