Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie rynien i rur spustowych

Ogrzewanie rynien i rur spustowych

Budując dom, halę magazynową, galerię handlową, szpital czy szkołę, należy zadbać o wydajny system odprowadzania wody opadowej. Stanowi go oczywiście orynnowanie wraz z podłączeniem do rur spustowych. O ile przy dodatnich temperaturach dobrze wykonany system jest bardzo sprawny, o tyle zimą często staje się bezużyteczny. Wszystko przez zamarzającą wodę w rynnach, która powoduje w późniejszym czasie niekontrolowany spływ wody. Jak z tym walczyć? Najlepszym sposobem jest zamontowanie w orynnowaniu oraz rurach spustowych instalacji przeciwoblodzeniowej.

Czym jest instalacja przeciwoblodzeniowa?

Instalacja przeciwoblodzeniowa to specjalna instalacja elektryczna, która wykorzystywana jest nie tylko przy rynnach. Montuje się ją również na i pod schodami, przy instalacjach przesyłu mediów, a także idealna jest dla parkingów, chodników czy ramp rozładunkowych. Coraz chętniej stosowana jest również w obiektach gospodarczych np. w oborach i chlewach. Jeśli chodzi zaś o systemy rynnowe, instalacja przeciwoblodzeniowa jest rekomendowana zarówno przy budynkach jednorodzinnych, jak i kamienicach, sklepach czy obiektach przemysłowych.

Jej funkcja jest zaś jedna: ograniczanie powstawania nawisów sopli, oblodzeni rynien oraz czopów lodowych w rurach spustowych.

Z czego budowana jest instalacja przeciwoblodzeniowa?

Aby zapobiec powstawaniu niebezpiecznych czopów lodowych i nawisów sopli w rynnach istotne jest podjęcie współpracy z dobrym zakładem elektroinstalatorskim. Instalacja przeciwoblodzeniowa oparta jest bowiem o działanie prądu. Najczęściej tworzą je kable stałooporowe lub też kable samoregulujące. Wybierane są przede wszystkim przewody grzejne o mocy liniowej 20-30 W/m, które są odporne na promieniowanie UV, wilgoć i wodę oraz uszkodzenia mechaniczne. Mocowane są one w rynnach przy pomocy specjalnych uchwytów. W rurach spustowych są one zaś umieszczane na specjalnych łańcuchach lub linkach stalowych. Mają one moc minimalną dostosowaną do średnicy rury oraz jej typu. Większą moc potrzebują te o średnicy 15 cm oraz te wykonane z metalu. W takim przypadku istotne jest zastosowanie instalacji o kablach nawet 60 W/mb.

Ważnym elementem całego układu są również specjalne sterowniki, pozwalające na silne zautomatyzowanie instalacji przeciwoblodzeniowej. Na takie innowacyjne wdrożenia można liczyć jednak tylko we współpracy z doświadczonymi elektroinstalatorami, którzy mają uprawnienia do prac na wysokościach. Takich znajdziesz w ZAKŁADZIE MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYM Tomasza Siwka. Firma ta często obsługuje inwestycje elektroinstalatorskie dla obiektów komercyjnych i publicznych (lokale gastronomiczne, szpitale itd.).

Dlaczego warto inwestować w instalację przeciwoblodzeniową?

Instalacja przeciwoblodzeniowa dla rynien oraz rur spustowych jest bardzo ważna z wielu względów. Przede wszystkim stosuje się ją dla bezpieczeństwa przechodniów. Lodowe czopy i nawisy spadające z dużych wysokości mogą doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Nadmiernie obciążają one również orynnowanie, które przy przestarzałych systemach mocujących może urwać się i spaść na ziemie.

Woda, która po roztopie spływa zaś z rynien i czopów, może zalać dach czy też elewacje, powodując brzydkie plamy na tynku. Jest to zatem swoiste zabezpieczenie przeciwwodne, o którym powinni myśleć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy osiedli mieszkaniowych, a także urbaniści. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz