Materiał Partnera

Ogrzewanie podłogowe wewnątrz i przeciwoblodzeniowe na zewnątrz. Jak je wykonać?

Ogrzewanie podłogowe wewnątrz i przeciwoblodzeniowe na zewnątrz. Jak je wykonać?

Jeszcze jakiś czas temu ogrzewanie podłogowe w domu kojarzyło się z luksusem. Dziś jest to niemal standardowy element w każdym budynku. Oprócz tego mamy także możliwość instalacji ogrzewania przeciwoblodzeniowego na zewnątrz. Rozwiązanie to jest nie tylko komfortowe, ale zapewnia też większe bezpieczeństwo domownikom. Jak wykonuje się ogrzewanie podłogowe, a jak przeciwoblodzeniowe?

Wewnętrzne ogrzewanie podłogowe – jak je zamontować?

To, jak zostanie wykonane ogrzewanie podłogowe, zależy od systemu, na który zdecyduje się właściciel domu. Najmniej problemu stwarza montaż instalacji elektrycznych – kabli, mat czy folii.

Maty grzejne umieszcza się pod powierzchnią, która jest wolna od zabudowy. Wykonanie ogrzewania zaczyna się od montażu puszki elektrycznej i umieszczenia czujnika podłogowego w rurce osłonowej w podłodze. Następnie należy odpowiednio przygotować podłoże do położenia na nim terakoty czy kamienia, ale i też samej maty. W tym celu oczyszcza się je oraz montuje na nim warstwę wyrównującą.

Kolejnym krokiem jest położenie maty – układanie mat jest bardzo proste. Polega na rozwinięciu maty na wcześniej przygotowanym, wyczyszczonym podłożu. Siatkę maty możemy dowolnie rozcinać, pamiętając jedynie, by nie uszkodzić kabla grzewczego. Przewody zasilające maty muszą zostać doprowadzone do puszki elektrycznej, gdzie zostaną podłączone do termostatu.

Podobnie wygląda instalacja folii grzewczej. Kładzie się ją bezpośrednio na warstwie wyrównującej, przykrywa folią budowlaną, a następnie montuje panele.

Kable grzewcze natomiast, umieszcza się na warstwie izolacji cieplnej, mocując je do siatki, aby zapobiec przesuwaniu, po czym zostają one zalane betonem.

Montaż ogrzewania przeciwoblodzeniowego na zewnątrz

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe zdecydowanie może ułatwić życie.

„Dzięki ogrzewaniu przeciwoblodzeniowemu śnieg czy lód nie będą zalegały na chodniku czy schodach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które eliminuje konieczność odśnieżania. Dodatkowo chroni domowników przed poślizgnięciem się na oblodzonej powierzchni” – mówi specjalista z firmy TOM-EL.

Ogrzewać możemy schody, podjazdy, tarasy, balkony oraz rynny i dachy.

Do ogrzewania przeciwoblodzeniowego polecamy przewody grzejne samoregulujące albo rezystancyjne. Sposób montażu zależy od  tego co planujemy zabezpieczyć przed zalodzeniem. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe sprawdzi się również w przypadku rur z wodą, które zimą potrafią przysporzyć niemało kłopotów. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe jest sterowane przy pomocy termostatów z czujnikami temperatury i wilgoci, aby było w pełni funkcjonalne i oszczędne.

Do ogrzewania przeciwoblodzeniowego podjazdów czy tarasów proponujemy maty grzejne, które można instalować pod kostką brukową w podsypce piaskowej albo w betonie.
Jeżeli mata ta ma ogrzewać fragment podjazdu pod samochodem, wystarczy ułożyć ją pod pasami jezdnymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz