Materiał Partnera

Ogrzewanie gazowe domu – czy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie gazowe domu – czy warto się na nie zdecydować?

Odpowiednio dobrane ogrzewanie budynku to jeden z podstawowych elementów, o które powinien zadbać każdy właściciel nieruchomości. Chodzi przecież nie tylko o sam komfort mieszkańców, ale i o bezpieczeństwo domowych murów. W poszukiwaniu ekonomicznych i wygodnych metod ogrzewania, coraz chętniej sięgamy po ogrzewanie gazowe. Czy rzeczywiście się ono opłaca?

Ogrzewanie gazowe: tanie i bezobsługowe

Gaz ziemny bywa nazywany błękitnym paliwem. Jego pokłady znajdują się często obok złóż ropy naftowej lub węgla kamiennego, ale zdarza się też, że gaz występuje samodzielnie. Jego skład jest zmienny, w zależności od złoża, jednak głównym składnikiem pozostaje metan. Gaz ziemny jest powszechnie wykorzystywany w instalacjach grzewczych. Wynika to z takich właściwości tych paliw jak:

  • wysoka kaloryczność – zapewnia dużą ilość energii grzewczej w trakcie spalania,
  • czyste spalanie – sprawia, że ogrzewanie domu gazem jest przyjazne dla środowiska naturalnego, a proces ten nie powoduje emisji szkodliwych substancji – ogrzewanie domu gazem ziemnym jest przyjazne dla środowiska.

Warto również podkreślić, że butle gazowe z LPG napełniane m.in. przez firmy takie jak SLP Stanisław Leśkiewicz generują relatywnie niskie koszty. Mieszanka propanu-butanu jest dość tania, a z uwagi na wysoką kaloryczność zapewnia efektywne ogrzewanie domu.

Drugą ważną zaletą ogrzewania gazowego jest jego bezobsługowość. Nowoczesne gazowe kotły c.o. są w pełni zautomatyzowane, a ich obsługa sprowadza się wyłącznie do uzupełnienia zapasu gazu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie przy domu zbiornika na gaz, który jest uzupełniany przez dowożącą to paliwo cysternę. Warto podkreślić, że także koszt wykonania instalacji gazowej jest relatywnie niski – zwłaszcza gdy porówna się go z wydatkami, jakie trzeba ponieść np. na montaż pompy ciepła.

Są również wady…

Choć ogrzewanie gazem jest bez wątpienia jedną z najbardziej opłacalnych form ogrzewania, ma również swoje wady. Eksperci za najważniejsze minusy ogrzewania gazowego uznają m.in. możliwość zakupienia w niższej cenie innych paliw – np. drewna i węgla, te jednak generują zanieczyszczenia do środowiska naturalnego, a obsługa kotłów nimi opalanych wymaga znacznie więcej pracy niż korzystanie z instalacji gazowej. Jeśli chodzi o koszty – tutaj występują spore wahania cen, zależne są od sezonu. Zimą koszty mogą wzrosnąć nawet o 1/3 dotychczasowej ceny gazu.

Czy zatem warto zdecydować się na montaż ogrzewania na gaz? O ile zależy nam na tym, by instalacja była przyjazna środowisku naturalnemu, bezpieczna i nie wymagała nieustannej konserwacji oraz obsługi – to dobre rozwiązanie. Zwłaszcza, że dzięki możliwości korzystania przydomowych zbiornikach, można z niej skorzystać nawet na oddalonych od miejskich przyłączy posesjach.

Oceń artykuł (5)
1.8
Komentarze
Dodaj komentarz