Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie domu i wody za pomocą pomp ciepła i instalacji solarnych - Eco Synergia

Ogrzewanie domu i wody za pomocą pomp ciepła i instalacji solarnych - Eco Synergia

Instalacja centralnego ogrzewania w nowym budownictwie lub wymiana istniejącej armatury nasuwa zawsze pytanie jaki system ogrzewania domu i bieżącej wody wybrać. Z punktu widzenia użytkownika koszt eksploatacji oraz komfort użytkowania są kluczowymi elementami branymi pod uwagę, trzeba jednak liczyć się z coraz bardziej wyśrubowanymi normami energetycznymi obowiązującymi w kraju. Coraz popularniejsze jest stosowanie pomp ciepła chociaż zasada jej działania i wachlarz zastosowań są znane często w ograniczonym stopniu, co postaramy się zmienić w niniejszym artykule.

Źródła odnawialne

Alternatywne wobec tradycyjnych, opartych na paliwach kopalnych, instalacje CO i CWU bazują na odnawialnych i ekologicznych źródłach energii. Dążenia Unii Europejskiej do bycia globalnym liderem w użytkowaniu odnawialnych źródeł energii znajdują odzwierciedlenie w okresowym zwiększaniu obostrzeń dotyczących norm energetycznych nowo powstałych budynków. Jedną z wartości jest stosowany przelicznik energii nieodnawialnej jaką budynek może wykorzystać w danym roku i okresowo jest on zwiększany na rzecz źródeł odnawialnych. Panele solarne są już widokiem powszechnym na wielu domach jednorodzinnych i budynkach użytkowych, natomiast pompy ciepła wciąż wypracowują sobie należną pozycję na krajowym rynku, tymczasem współpraca obydwu systemów okazuje się w wielu przypadkach rozwiązaniem niemal idealnym.

Współpraca dwóch systemów ekologicznych

Ogólna zasada pracy pomp ciepła jest dość prosta i opiera się na pozyskiwaniu ciepła z wód gruntowych, gruntu lub powietrza oraz jej uzdatnieniu i transporcie do wykorzystania w danym budynku za pomocą elementów zewnętrznych i wewnętrznych instalacji. Za pomocą procesów sprężania i rozprężania następuje skraplanie i parowanie wody transportowanej następnie do wewnętrznej instalacji grzewczej w formie radiatorów ściennych lub wodnego ogrzewania podłogowego. Jak dodaje instalator z przedsiębiorstwa Eco Synergia:

W przypadku wykorzystania pomp powietrzno-wodnych możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń o dużej kubaturze przy znikomym lub zerowym udziale wspomagających grzałek elektrycznych, gdyż temperatura wód gruntowych poniżej poziomu 5 metrów oscyluje zawsze wokół +10°C. Jeżeli dodamy do tego niewielki nawet powierzchniowo zestaw paneli solarnych to zagwarantowane będzie stałe ogrzewanie budynków nawet w mroźne dni wraz z ogrzewaniem wody bieżącej.

Ostatnia kwestia jest mniej obecna w dyskusji i często systemy z pompami cieplnymi pomijają ogrzewanie zbiornika z ciepłą wodą użytkową (CWU), co nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości instalacji. Warto przeanalizować montaż połączonego systemu pompy wodnej z panelami słonecznymi także z powodu wciąż obecnych dotacji i ulg rządowych dla instalujących systemy CO i CWU zasilanych źródłami energii odnawialnej.

Oferta firmy Eco Synergia

Eco Synergia z siedzibą w Chwaszczynie, specjalizuje się w montażu pomp ciepła fotowoltaiki oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych. Usługi obejmują m.in. montaż oraz wymianę pieców grzewczych, podłączanie pomp ciepła oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Firma skupia się przede wszystkim na instalacjach korzystających z odnawialnych źródeł energii, ale jej oferta jest znacznie szersza. Eco Synergia oferuje szerokie wsparcie w zakresie instalacji gazowych, ogrzewania podłogowego oraz instalacji wody użytkowej. Jest również specjalistą w naprawach hydraulicznych oraz serwisie gwarancyjnym urządzeń.

Opracowanie:
Chwaszczyno, Droga Kaszubska 1
tel. 666 644 449
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz