Artykuł sponsorowany

Ogrodzenie nieruchomości. Jak je postawić zgodnie z przepisami?

Ogrodzenie nieruchomości. Jak je postawić zgodnie z przepisami?

Nabywając działkę, najczęściej nie myślimy jeszcze o ogrodzeniu. Prowizoryczne pojawia się w momencie rozpoczęcia prac budowlanych. Gdy dom jest gotowy, czas pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni wokół nieruchomości. Wówczas nie tylko pojawia się pytanie o ogród, lecz także ogrodzenie działki. Najmniej problemów mają ci, którzy nabyli nieruchomość na terenie niezabudowanym – oni mogą wybrać dowolne ogrodzenie. Więcej problemów mają ci, których działki sąsiadują z innymi. Co wówczas? Jak ogrodzić swoją działkę?

Co w przepisach prawa?

Przez wiele lat działała zasada, że właściciel nieruchomości jest zobowiązany zadbać o ogrodzenie działki od strony ulicy i z prawej strony. Miała ona skutecznie wyeliminować sytuację, w której każdy z właścicieli sąsiadujących ze sobą działek stawiałby swoje ogrodzenie. Dziś zasada ta ma mniejsze znaczenie, a dzieje się tak dlatego, że kwestia ta jest dokładnie uregulowana w przepisach.


Z przepisów znajdujących się w Kodeksie cywilnym można wywnioskować, że płot to nie tylko element wyznaczający granicę między poszczególnymi działkami, lecz także produkt, z którego korzystają właściciele sąsiadujących ze sobą działek. W związku z tym mają oni obowiązek wspólnie ponosić koszty np. jego remontu. Sprawa rozliczeń finansowych nie jest już tak oczywista, jeżeli chodzi o postawienie płotu. Najlepiej, by strony porozumiały się w tej kwestii. Jeżeli dojście do porozumienia nie jest możliwe, to zasadniczo koszt postawienia płotu powinna ponieść ta strona, która chce go wznieść.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie działki może być wykonane z wielu materiałów. Specjaliści podkreślają, że warto kierować się stylem całej nieruchomości. Z drugiej strony pozostaje jednak kwestia ceny. Ta nie jest bez znaczenia, bo nie każdy właściciel działki może pozwolić sobie na postawienie np. murów. Zasadniczo klasyczne ogrodzenie nie zawsze jest potrzebne – właściciel może zdecydować się na ekologiczne i praktyczne rozwiązanie, jakim jest żywopłot. W takim przypadku jednak nie obejdzie się bez konieczności regularnego jego przycinania.


Jeżeli nie jesteś przekonany do żywopłotu, to rozwiązaniem może być wykorzystanie ogrodzenia systemowego. Takie produkuje m.in. firma Rapmet. Na rynku działa ona od 1977 r. i w swojej ofercie posiada ogrodzenia systemowe przeznaczone do obiektów przemysłowych i budynków mieszkalnych. Produkty wskazanej firmy wyróżniają się przede wszystkim jakością – są solidne, wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych i bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ogrodzenia systemowe są przy tym jednymi z najtańszych. Ten fakt ma znaczenie dla wielu właścicieli nieruchomości, którzy muszą liczyć się z wydatkami ponoszonymi tytułem budowy i utrzymania domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz