Artykuł sponsorowany

Ogrodzenia z paneli kratowych – stawiamy płot w rozsądnej cenie

Ogrodzenia z paneli kratowych – stawiamy płot w rozsądnej cenie

Rozpiętość cen ogrodzeń z paneli kratowych jest naprawdę imponująca. Różnice między dwoma, pozornie podobnymi systemami ogrodzeniowymi, mogą sięgać kilkudziesięciu procent. Sprawdźmy, które parametry wpływają na finalny koszt paneli kratowych i jak wybrać najlepsze ogrodzenie posesji.

Materiał wykonawczy ogrodzenia z paneli kratowych

Najdroższym składnikiem panelu ogrodzeniowego jest stal, z której zbudowano płot. Im większa średnica drutu, tym ogrodzenie jest mocniejsze, a co za tym idzie – jego cena rośnie. Zdecydowanie najdroższe są panele, w których średnica drutu wynosi 6mm, wzmocnione dwoma lub trzema drutami o orientacji poziomej i średnicy 8 mm (tzw. panele 2D). Tańszą alternatywą są płoty z drutu o grubości 4 mm, usztywnione przetłoczeniami i 5-milimetrowym drutem poziomym (panele 3D ‘light’).

Optymalnym rozwiązaniem do gospodarstw domowych wydają się panele 3D wykonane z drutu o średnicy 5 mm (z kilkoma przetłoczeniami) oraz 6-milimetrowego drutu poziomego.

Wielkość oczek a wpływ na cenę ogrodzenia

Ilość stali, wykorzystanej do produkcji ogrodzenia, jest zależna od wielkości i liczby oczek. Najczęstszym wyborem klientów są oczka w rozmiarze 50 × 200 mm. Zastosowanie większych oczek jest bardziej ekonomiczne, ale obniża trwałość ogrodzenia, co powoduje obniżenie funkcjonalności płotu. Wybierając siatkę z dużymi oczkami można poczynić oszczędności rzędu 15%.

Ochrona przed korodowaniem

Panele z drutu zgrzewanego wymagają ocynkowania, które uchroni przed pojawieniem się rdzawego nalotu. W przypadku ogrodzeń przemysłowych zalecany jest wybór paneli z dodatkową powłoką malarską – takie płoty będą odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne i przetrwają lata.

Kolor ogrodzenia

Standardowe panele ogrodzeniowe występują w kilku wariantach kolorystycznych m.in. czerni, zieleni, antracycie, brązie i graficie. Klient, któremu zależy na pomalowaniu płotu inną barwą z palety RAL, musi liczyć się z większymi kosztami zakupu ogrodzenia.

Kształt i grubość ścianek

Słupki o kształcie czworokątnym uchodzą za mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż słupki walcowane wytwarzane z rur. Okrągłe wsporniki są tańsze, co nie znaczy, że ich jakość jest gorsza. Aby słupek był odporny na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymały musi mieć grubą i stalową ściankę. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, wybierz słupek okrągły o dobrych parametrach stali dostępny w ofercie sprawdzonego producenta, takiego jak Kamila Zalewska Zal-Met. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz