Ogrodzenia panelowe - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenia panelowe - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenia panelowe zyskują coraz więcej zwolenników, powoli wypierając tradycyjne ogrodzenia z siatki. Producenci ogrodzeń wykonanych z paneli prześcigają się w tworzeniu coraz to innych wzorów, od tych prostych aż po zdobione, imitowane na ogrodzenia kute. Zastanawiasz się, czy warto się zdecydować na ten model? Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ogrodzenie panelowe i kiedy warto się na nie zdecydować.

Ogrodzenia panelowe – charakterystyka

Ogrodzenia panelowe produkowane są z prętów lub profili zgrzewanych na przecięciach, które tworzą regularne, kwadratowe lub prostokątne, oczka. Gotowe panele poddawane są cynkowaniu, a następnie malowaniu proszkowemu. Pokrywane są również powłoką antykorozyjną. Dzięki temu są odporne na niszczące oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz czy mocne słońce. Płoty z paneli są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i rdzę, dzięki czemu ich renowacja nie jest konieczna nawet przez kilkadziesiąt lat. Najczęściej występują one w trzech wysokościach: 103 cm, 153 cm i 250 cm i bardzo dużej palecie barw, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do posesji.

Gdzie sprawdzą się ogrodzenia panelowe?

Płoty z paneli znajdą zastosowanie zarówno na prywatnych posesjach, jak i jako ogrodzenia całych osiedli mieszkaniowych. Doskonale sprawdzą się również w charakterze ogrodzenia obiektów handlowych i przemysłowych, działek wypoczynkowych, kompleksów sportowych czy placów zabaw.

Rodzaje ogrodzeń panelowych – jakie wybrać?

Przed wyborem konkretnego modelu ogrodzenia, upewnijmy się, na co pozwala nam plan zagospodarowania terenu - może się bowiem okazać, że musimy się dostosować do obostrzeń co do wysokości i wyglądu płotu. Następnie zastanówmy się, jakie funkcje ma pełnić ogrodzenie panelowe. Pamiętajmy również, że powinno ono współgrać z architekturą domu, a także jego otoczeniem.

Na rynku jest dostępnych kilka modeli ogrodzeń z paneli. Ze względu na budowę możemy wyróżnić:

 • ogrodzenia panelowe systemowe - do ich zamontowania niezbędne są kształtowniki stalowe w formie słupków, które zapewnią stabilność konstrukcji,
 • ogrodzenia panelowe segmentowe - możliwe do zamontowania z cokołem lub bez.

Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane:

 • ogrodzenia panelowe stalowe - trwałe i odporne na uszkodzenia, najczęściej pokrywane są powłoką antykorozyjną, która przedłuża żywotność poszczególnych elementów,
 • ogrodzenia panelowe drewniane - doskonałe, jeśli zależy nam na bardziej eleganckim wyglądzie, ich minusem jest jednak mniejsza trwałość i konieczność konserwacji.
Ze względu na wzornictwo:
 • ogrodzenia panelowe proste - tworzone z poprzecznych lub pionowych pasów, zazwyczaj wykorzystywane na terenach prywatnych,
 • ogrodzenia panelowe przetłaczane - w ogrodzeniach tego typu pręty są najczęściej dość cienkie i gęsto przetłaczana, sprawiają wrażenie lekkich i nowoczesnych.

Zalety ogrodzenia panelowego

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe? Zaletą ogrodzeń tego typu jest przede wszystkim:

 • łatwy montaż - poszczególne panele montuje się za pomocą specjalnych obejm do stalowych słupków, zabezpieczonych malowaniem proszkowym. Ogrodzenie wykonuje się na podmurówce wykonanej z elementów prefabrykowanych wraz z praktycznymi łącznikami,
 • wytrzymałość - druty wykorzystywane w ogrodzeniach panelowych są odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne, są też grubsze niż te wykorzystywane do produkcji konstrukcji wykonanych z siatki,
 • bezpieczeństwo - grube i sztywne druty sprawiają, że ogrodzenie trudniej uszkodzić
 • duży wybór wzorów - ogrodzenia panelowe mogą być zarówno mocno kryte, jak i z prześwitami, a także lekkie i ażurowe,
 • uniwersalność - większość przęseł można montować nie tylko do słupków pochodzących z tego samego systemu, ale również takich, które już stoją na posesji. Ogrodzenia panelowe mogą być budowane z cokołem lub bez.

Przewagą ogrodzeń panelowych nad innymi ogrodzeniami jest również fakt, iż panelami możemy również wypełnić bramę. Takie rozwiązanie jest cenione głównie ze względu na harmonię w wyglądzie ogrodzenia, a także ze względu na swój niski koszt - dużo niższy niż w przypadku kupna bramy i furtek osobno.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz