Artykuł sponsorowany

Ogrody zimowe – oranżeria zimą i latem

Ogrody zimowe – oranżeria zimą i latem

Ogród zimowy to szklana konstrukcja oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym, stalowym lub z PCV. Funkcje takiego budynku są przede wszystkim rekreacyjne i wypoczynkowe. To przede wszystkim nowoczesny sposób na zwiększenie powierzchni mieszkalnej. Czym się różni ogród zimowy od szklarni i oranżerii?

Zakładamy ogród zimowy

Decydując się na taką budowę należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. W pierwszej kolejności należy zdecydować o jego położeniu względem budynku - najkorzystniejsze dla ogrodu zimowego są strony południowo-zachodnie i południowo-wschodnie. Największą popularnością cieszą się konstrukcje opierające się na planie prostokąta lub foremnego wieloboku. Ogród musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Zgodnie ze sztuką budowlaną nachylenie i konstrukcja dachu muszą uwzględniać obciążenie śnieżne. Pod kątem izolacji termicznej i przeciwwilgociowej ważne są również zbrojone fundamenty. Z kolei dla warunków panujących w ogrodzie zimowym kluczowe znaczenie będą miały parametry wkładów szybowych.

Szkielet i przeszklenie ogrodu zimowego

Konstrukcja nośna oranżerii najczęściej zrobiona jest z drewna lub aluminium, rzadziej z PCV. Naturalny charakter drewna i jego wysokie właściwości termoizolacyjne są ważne, ale drewno potrzebuje okresowej konserwacji. Nie wymaga jej praktycznie aluminium, które dodatkowo charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne.

Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia ma wybór odpowiednich parametrów szkła. Nie należy podejmować prób samodzielnego budowania ogrodu zimowego z tradycyjnych okien. Nie spełniają one wymagań wytrzymałościowych i stanowią zagrożenie bezpieczeństwa dla mieszkańców. Ważnym czynnikiem przy wyborze szkła jest współczynnik przenikania ciepła. Obecne na rynku szyby termoizolacyjne, których przestrzeń wypełniona jest zazwyczaj argonem, skutecznie ograniczają straty ciepła. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie szyb antywłamaniowych.

Palmiarnia zimą i latem

 Aby móc korzystać z ogrodu zimowego również podczas chłodnych dni, niezbędne jest zapewnienie w nim optymalnej temperatury. Swoje zadanie spełnią tradycyjne grzejniki wodne lub elektryczne, warto rozważyć jednak ogrzewanie podłogowe. Latem problemem może okazać się zbyt intensywne nasłonecznienie. Aby temu zapobiec, warto zainstalować rolety i żaluzje zewnętrzne. Latem bardzo istotna jest także odpowiednia wentylacja.

Aranżacji ogrodu zimowego jest wiele. Może w nim powstać jadalnia, salon czy pracownia. Bez  względu na funkcję, podstawowym zagadnieniem jakie należy rozważyć, są właściwości techniczne dzięki którym pomieszczenie będzie komfortowe dla wszystkich domowników.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz