Artykuł sponsorowany

Ogrody zimowe. Co to takiego?

Ogrody zimowe. Co to takiego?

Ogrody zimowe to konstrukcje, które pozwalają na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Z ogrzewanego ogrodu zimowego możemy z powodzeniem korzystać przez cały rok, jeśli oczywiście już na etapie projektowania zwrócimy uwagę na właściwości termoizolacyjne wkładów szybowych i całej konstrukcji. W jaki sposób powstają ogrody zimowe i co warto o nich wiedzieć?

Ogród zimowy czy oranżeria?

W Polsce bardzo często nazw ogrodów zimowych i oranżerii używa się jako zamienników. Konstrukcja obu części budynku może być identyczna, jednak nazwa powinna zależeć od tego, w jaki sposób zagospodarujemy przestrzeń. Jeśli nasza obudowana weranda będzie służyła nam podobnie jak salon, czy jadalnia – do wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym itd. – nazwiemy ją ogrodem zimowym. Jeśli natomiast zamierzamy hodować w niej egzotyczne rośliny, które potrzebują sporego nasłonecznienia, nie nadają się do uprawy wewnątrz domu, a tym bardziej na zewnątrz budynku, będzie to oranżeria.

Podstawowy podział ogrodów zimowych i ich lokalizacja

Ogrody zimowe możemy dzielić na wiele sposobów, jednak za podstawowy podział uznaje się rozróżnienie ogrodów zimowych nieogrzewanych i ogrzewanych. Te pierwsze są dobudowane do budynku, jednak ich wnętrze jest oddzielone od części mieszkalnej. Ogrody zimowe ogrzewane mogą być pomieszczeniami niezależnymi lub połączonymi z budynkiem. Straty ciepła, które występują w drugim przypadku, są równoważone przez ciepło, jakie uzyskujemy z energii słonecznej. Teoretycznie ogród zimowy możemy wybudować z każdej strony budynku, jednak w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, warto bliżej przyjrzeć się planowanej lokalizacji. Jak mówi nam przedstawiciel producenta okien, firmy Variant z Suchego Lasu, najdłuższy okres nasłonecznienia zimą ma południowa strona budynku, latem strona zachodnia. Północną i wschodnią stronę budynku charakteryzuje mniejsze nasłonecznienie przez cały rok.

Budowa ogrodu zimowego

Fundamenty pod budowę ogrodu zimowego to zwykle fundamenty ciągłe-liniowe po obrysie konstrukcji lub stopy fundamentowe, które znajdują się w miejscach mocowania słupów. Konstrukcja nośna ogrodu zimowego może być wykonana z różnego rodzaju materiałów w zależności od potrzeb i preferencji – może to być drewno, stal, aluminium itd. Konstrukcję nośną ogrodu zimowego łączymy bezpośrednio ze ścianą budynku, nigdy tylko z termoizolacją. Do szklenia ogrodów zimowych najczęściej wykorzystywane są szyby zespolone, które są wypełnione gazem szlachetnym. Przy wyborze szyb do ogrodów zimowych zawsze zwracamy uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Na koniec warto wspomnieć o ochronie przed przegrzewaniem ogrodu zimowego latem – najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie markiz rolowanych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz