Ogrodowy fotel wiszący – kokon na stelażu, hamak czy fotel montowany do sufitu?

Ogrodowy fotel wiszący – kokon na stelażu, hamak czy fotel montowany do sufitu?

Fotel wiszący to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy się odprężyć. Na takim fotelu możemy poczytać książkę, uciąć sobie drzemkę lub po prostu pokołysać się przez chwilę. Fotele wiszące nadają się do ogrodu, na balkon lub taras. Co więc wybrać – fotel typu kokon, fotel montowany pod sufit czy może tradycyjny hamak? Sprawdź nasze porady i zdecyduj.

Fotel kokon, czyli fotel wiszący na stelażu

Fotel typu kokon najlepiej sprawdzi się w ogrodach i na balkonach, w których nie ma zbyt wiele wolnego miejsca. Odpowiednia przestrzeń jest niezbędna w przypadku foteli podwieszanych pod sufitem, które nie mogą być zamontowane np. w pobliżu ściany budynku. Fotel wiszący kokon to fotel, którego konstrukcja opiera się na solidnym stelażu wykonanym z metalu. Taki fotel możemy ustawić w dowolnym miejscu w naszym ogrodzie lub na niewielkim tarasie albo nawet małym balkonie.

fotel ogrodowy kokon na stelażu

Siedzisko najczęściej jest kuliste (nazwa kokon jest nieprzypadkowa), ale spotykane są także inne kształty przypominające klasyczne krzesła. Na rynku dostępne są modele jedno- i dwuosobowe. Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się fotele ogrodowe wykonane z trwałego materiału. Polecane są szczególnie fotele ogrodowe z technorattanu, które są nie tylko trwałe, ale także wyglądają stylowo.

Fotel kokon jest stosunkowo bezpieczny, bo zakres kołysania jest mniejszy w porównaniu z hamakiem czy fotelem podwieszanym pod sufitem, co szczególnie docenią seniorzy oraz rodzice, których dzieci będą chciały korzystać z fotela. Kolejnym plusem jest brak skomplikowanego montażu, który jest niezbędny w przypadku mocowania do sufitu.

Fotel montowany do sufitu, czyli dobre rozwiązanie na balkon lub taras

Fotel, który podwieszany jest na specjalnej linie lub łańcuchu, raczej nie sprawdzi się w każdym ogrodzie. To rozwiązanie przeznaczone jest tam, gdzie mamy dostęp do sufitu lub zadaszenia, pod którym można zamontować całą konstrukcję. Takie fotele wiszące spotykane są najczęściej na dużych balkonach i tarasach.

Fotel ogrodowy wiszący montowany do sufitu daje spore pole do popisu, jeśli zależy nam nie tylko na delikatnym pobujaniu, ale także porządnym rozhuśtaniu się w fotelu. Trzeba pamiętać jednak o bezpieczeństwie. Do montażu potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni, ponieważ nie możemy takiego fotela zamontować przy ścianie budynku, balkonowej barierce lub w pobliżu szklanych elementów.  

Wybierając fotel wiszący pod sufitem, musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz sposób montażu. Wykorzystane do produkcji materiały muszą być solidne. Najczęściej używane są grube liny lub metalowe łańcuchy. Warto szukać modeli wyposażonych w gotowe zestawy montażowe, w skład których wchodzą odpowiednio dobrane kotwy, śruby i wkręty. Fotele wiszące DIY to nie zawsze dobry pomysł, lepiej zaufać profesjonalnym producentom.

fotel ogrodowy wiszący

Hamak, czyli alternatywa dla fotela wiszącego

Jeśli nie przemawiają do nas nowoczesne i dość masywne konstrukcje foteli wiszących, a zależy nam na wrażeniu lekkości, możemy pomyśleć o klasycznym rozwiązaniu w formie hamaka. Tu również mamy szeroki wybór, od tradycyjnych hamaków w rozmaitych kolorach, w których możemy wygodnie poleżeć, po hamaki siedzące, czyli tak zwane krzesła brazylijskie.

Hamak to świetny sposób na odprężenie, jednak nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie. Hamaki podobnie jak fotele podwieszane muszą być zamontowane pod sufitem lub zadaszeniem, dlatego ważne są jakość materiału oraz mocowania. Najlepsze hamaki wykonane są z mocnej bawełny i zawieszane na grubych linach. 

Chcesz więcej inspiracji? Poznaj 3 propozycje kanapy do ogrodu.

hamak ogrodowy

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz