Artykuł sponsorowany

Ogród zimowy. Co to takiego?

Ogród zimowy. Co to takiego?

Ogrody zimowe zaczynają stawać się częścią naszych domów, wprowadzając wyjątkowy klimat oraz tworząc warunki do komfortowego odpoczywania wśród zieleni nawet w sezonie jesienno-zimowym. Posiadają one szereg zalet, które nie ograniczają się jedynie do poprawy estetyki naszej przydomowej przestrzeni. Wyjaśniamy, czym jest ogród zimowy i w jakie niesie za sobą korzyści.

Czym jest ogród zimowy?

Potoczna terminologia stosowana w przypadku ogrodów zimowych może nieco mylić, bo nie są one ani oszkloną werandą, ani oranżerią (choć tutaj znajdziemy wiele podobieństw) i tym bardziej nie mogą zostać zaliczone do szklarni. Zgodnie z poprawną definicją ogrodu zimowego, jest on kubaturowym budynkiem bezpośrednio połączonym z domem lub budynkiem wolnostojącym, który spełnia określone funkcje.

Głównym powodem, dla którego zakładamy ogród zimowy, jest uprawa roślin i nie zawsze muszą to być rośliny egzotyczne, jak ma to miejsce w przypadku oranżerii (inaczej pomarańczarni). Ogród zimowy nie musi jedynie służyć za miejsce uprawy różnych gatunków roślin, ale może wręcz stać się dodatkowym salonem, miejscem błogiego odpoczynku oraz pełnić inne funkcje np. gabinetu do pracy.

– Niezbędnym elementem ogrodu zimowego są przeszklone ściany oraz dach, dzięki którym do pomieszczenia będzie wpadało naturalne światło. W zależności od kształtu i wielkości budynku, konieczne jest dopasowanie właściwych okien, które nie tylko zapewnią odpowiednią ilość światła, ale także nie zaburzą estetyki obiektu – wyjaśnia ekspert z firmy Prodimex z Łodzi.

Ogród zimowy musi także gwarantować roślinom optymalny do wzrostu oraz rozwoju mikroklimat, więc niezbędne jest zainstalowanie tutaj systemu ogrzewania, zadbanie o prawidłową wentylację i (w zależności od uprawianych roślin) prawidłową wilgotność powietrza.

Zalety ogrodów zimowych

Polski klimat nie zapewnia możliwości do całorocznego cieszenia się piękną zielenią. Kiedy za oknem przeważa szarość, przełamywana jedynie niewielką ilością koloru zimozielonych iglaków oraz nielicznych krzewów, to wyjątkowo przyjemnie jest usiąść w ogrodzie zimowym, który staje się wówczas naszą prywatną oazą zieleni.

Posiadając własny mały „raj” możemy do woli cieszyć zmysły pięknem roślinności i oderwać się od szarej rzeczywistości, co doskonale wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale także pomaga zyskać energię do codziennego funkcjonowania. Piękno natury, z którym możemy obcować każdego dnia, wpływa na każdą z dziedzin naszego życia, powodując, że stajemy się bardziej wydajni, poprawia się nasza kreatywność, a także możemy czerpać korzyści z terapeutycznego działania roślin i cieszyć się własnym, naturalnym filtrem powietrza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz