Materiał Partnera

Odzież ochronna na budowie

Odzież ochronna na budowie

Każdy właściciel firmy budowlanej ma - wynikający z Kodeksu Pracy oraz przepisów BHP - obowiązek zakupu dla swoich pracowników odzieży roboczej i ochronnej, zapewniającej wygodę oraz bezpieczeństwo w czasie pracy. Musi także wyposażyć ich w sprzęt ochronny, odpowiedni do rodzaju wykonywanych czynności. Ubranie i sprzęt ochronny z nadrukowanym logo to również forma reklamy dla firmy.

Odzież robocza a odzież ochronna

Odzież robocza ma za zadanie chronić prywatne ubranie pracownika przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Nie musi ona posiadać certyfikatów. Natomiast odzież ochronna wymaga certyfikowania, czyli potwierdzenia, że ma właściwości chroniące przed konkretnym niebezpieczeństwem. W sprzedaży dostępna jest również odzież łącząca w sobie funkcję ubrania roboczego i ochronnego.

Odzież i obuwie ochronne pracowników budowlanych

Odzież ochronna dla pracowników budowlanych to wygodne, długie, bawełniane spodnie ogrodniczki, z mocnego i oddychającego materiału, wyposażone w kieszenie na miarkę, długopis czy telefon. Spodnie powinny być wzmocnione w miejscach najbardziej narażonych na przetarcie, głównie na kolanach.

Często do prac wykonywanych w pozycji klęczącej stosuje się specjalne nakolanniki, zrobione z miękkiej pianki w plastikowej osłonce. Spodnie i kombinezony do pracy w chłodniejszych porach roku muszą być ocieplane i nieprzemakalne. Ważne jest również odpowiednie, wygodne obuwie. Do prac, przy których może dojść do skręcenia czy zwichnięcia kostki, zalecane są wyższe buty sięgające powyżej kostki.

Rękawice, okulary, maski ochronne

Do pracy na budowie niezbędny jest specjalistyczny sprzęt ochronny. Bogaty wybór zarówno odzieży, jak i sprzętu ochronnego dla pracowników budowlanych oferuje w swoim sklepie artBHP.pl firma Alberski Andrzej Odzież robocza, artykuły BHP. Rękawice zapewniają pewny chwyt oraz chronią dłonie przed skaleczeniem. Na zimę niezbędne są rękawice ocieplane. Specjalne rękawice antywibracyjne służą do pracy urządzeniami wytwarzającymi silne drgania jak np. młot pneumatyczny. Do cięcia płytek czy szlifowania innych twardych materiałów zakłada się okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed pyłem, wiórami, opiłkami metalu.

Do niektórych prac niezbędne są również maski ochronne, które dzielimy na przeciwpyłowe oraz szczelniejsze, przeznaczone do pracy w miejscach, gdzie obecne są toksyczne opary lakierów, oraz opary powstające w czasie cięcia sklejki czy laminatów. Na budowie, podczas pracy w hałasie sprawdzą się specjalne nauszniki, w przy pracy na wysokości kaski ochronne i uprzęże dekarskie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz